هیچ افزایش قیمتی در نان، دارو و بنزین نخواهیم داشت

رئیس‌جمهور با اعلام اینكه دولت سیزدهم در عرض 20 روز، 29 هزار میلیارد تومان بدهی اوراق دولت قبل را پرداخت كرده است، گفت: هیچ افزایش قیمتی در نان، دارو و بنزین نخواهیم داشت.

1401/04/05
|
11:46
|

به گزارش رادیو پیام خبرگزاری صدا و سیما، آقای رئیسی با بیان این كه از آغاز به كار دولت یعنی سوم شهریور 1400 ما در بودجه مبلغی به عنوان ارز ترجیحی نداشتیم، افزود: آن چه به عنوان ارز ترجیحی در بودجه تخصیص داده شده بود در دولت گذشته هزینه شده بود و وقتی ما كارمان را شروع كردیم دیگر ارز ترجیحی نداشتیم.

وی گفت: آن زمان از مجلس خواستیم مبلغی را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم كالا‌های اساسی را تأمین كنیم، اما فوریت لایحه ما در مجلس رأی نیاورد و ما ناچار بودیم كه شرایط اصلاح اقتصادی را از همان زمان آغاز كنیم.
آقای رئیسی با بیان این كه در ابتدای كار دولت، زمینه‌ها و مقدمات كار آماده نبود، افزود: با استجازه‌ای كه از مقام معظم رهبری گرفتیم هفت ماه باقی مانده سال 1400 را گذراندیم و بعد به ایام عید نوروز و ایام ماه مبارك رمضان رسیدیم به همین دلیل اصلاح تخصیص ارز ترجیحی به بعد از ماه مبارك موكول شد.

وی با بیان این كه در بودجه 1401 الزام قانونی وجود داشت كه ما باید خریدهایمان را با ارز ئی تی اس یا همان ارز نیمایی كه ارز آزاد بود انجام می‌دادیم و دیگر ارز ترجیحی در قانون قرار داده نشده بود، گفت: به همین دلیل ما بر اساس الزام قانونی باید نحوه تخصیص ارز ترجیحی را اصلاح می‌كردیم.
رئیس جمهور استفاده نادرست از ارز ترجیحی را دیگر علت توزیع عادلانه یارانه‌ها و اصلاح تخصیص ارز ترجیحی دانست و افزود: اگرچه بخشی از ارز ترجیحی برای سفره مردم استفاده می‌شد، اما بخش دیگری حتماًَ در سفره مردم نبود و رانت‌ها و دلالی‌ها و فساد را به دنبال خود آورده بود.
آقای رئیسی با بیان این كه ما باید از ارز خود در جهت تولید استفاده كنیم، گفت: با تخصیص ارز ترجیحی سرمایه كشور در جهت واردات كالا استفاده می‌شد در حالی كه باید ارز كشور و نقدینگی به طرف تولید برود چرا كه هر چه سرمایه به سمت تولید حركت كند، آثار اقتصادی و رشد اقتصادی آن برای كشور بیشتر است.
وی ایجاد فاصله طبقاتی را دیگر معایب ارز ترجیحی عنوان كرد و افزود: با وجود آن كه دولت بسیاری از كالا‌ها را با ارز ترجیحی وارد می‌كرد، اما ما شاهد بودیم كه بعضاً برخی از این كالا‌ها 200 تا 300 درصد رشد قیمت داشت و این نشان می‌داد كه تخصیص ارز ترجیحی مشكلی را حل نكرده بود.
آقای رئیسی مشكلات موجود در منطقه و افزایش قیمت در سطح جهانی را دیگر دلایل اصلاح نظام توزیع یارانه‌ها عنوان كرد و گفت: گزارشی كه خرداد و تیر 1400 تهیه شده بود نشان می‌داد قیمت كالا‌های اساسی تا 65 درصد افزایش یافته است و این افزایش قبل از جنگ اوكراین بود و این مسأله نشان می‌داد كه تورم جهانی به نحوی است كه خیلی از كشور‌های دنیا امروز تورمی را تجربه می‌كنند كه هرگز تجربه نكرده اند و جنگ اوكراین هم مزید علت شد تا هم امنیت غذایی مورد تهدید قرار گیرد و هم این كه كمبود كالا پیدا شود.
وی قاچاق كالا از ایران به كشور‌های همسایه را یكی دیگر از معایب تخصیص ارز 4200 عنوان كرد و افزود: بسیاری از گزارش‌ها كه از رسانه ملی هم پخش شد نشان می‌داد كالا‌های ایرانی به كشور‌های افغانستان، پاكستان، عراق و دیگر كشور‌های همسایه قاچاق می‌شود و بعضاً بازار این كشور‌ها پر از كالا‌های ایرانی است.
رئیس جمهور گفت: البته این كه ما كالای ایرانی را صادر كنیم خوب است، اما وقتی كالا به صورت قاچاق از كشور خارج می‌شود خوب نیست و ضرر به كشور محسوب می‌شود.
آقای رئیسی در ادامه با اشاره به سفر‌های استانی و گفتگوی مستقیم با مردم، افزود: گفتگو با مردم و برای مردم بودن فرصت بسیار خوبی است كه باید آن را مغتنم دانست و من به همه دست اندركاران دولت توصیه كرده ام با مردم در ارتباط باشند.
وی گفت: نفس ارتباط برقرار كردن با مردم بركات بسیاری دارد و مسئول را در جریان امور از زبان خود مردم قرار می‌دهد و وقتی انسان با مردم ارتباط برقرار می‌كند مسائل دقیق‌تر و حسی‌تر به او منتقل می‌شود، لذا تأكیدم به هیأت دولت و همكاران دولتی آن است كه با مردم ارتباط داشته باشند.

دولت سعی می كند كارهای تورمی نكند

رئیس جمهور با اشاره به تورم جهانی و اثر آن بر تورم داخلی افزود: كشورهای اروپایی هم مشكل سوخت و هم مشكل كالاهای اساسی دارند اما ما مشكل سوخت نداریم قیمت سوخت در ایران تغییر نكرده است و برنامه ای هم برای افزایش قیمت سوخت نداریم.
اقای رئیسی درادامه گفتگوی زنده تلویزیونی تصریح كرد: كشور را در شرایط تورم 60 درصد ماهانه تحویل گرفتیم و در زمان شروع به كار دولت سیزدهم با كسری بودجه 480 هزار میلیاردی مواجه بودیم با رشد نقدینگی و رشد پایه پولی روبرو بودیم كه منجر به تورم می شد و اگر این وضعیت ادامه پیدا می كرد شاهد تورم بسیار بالایی در جامعه بودیم.
آقای رئیسی تاكید كرد: ما وارد اصلاح اقتصادی مهمی شدیم هم الزام قانون بر اجرای این اصلاح اقتصادی بود و هم شرایط ما را ملزم می كرد.
رئیس جمهور گفت: برای تحقق این مهم باید افكار عمومی را اقناع می كردیم كه در این زمینه رسانه ملی نقش مهمی داشت و صاحب نظران و كارشناسان نیز این موضوع را برای مردم بیان كردند.
آقای رئیسی اظهار داشت: این اصلاح اقتصادی باید قبل از دولت ما اتفاق می افتاد اگر این كار یك یا دوسال قبل انجام می شد هزینه اش خیلی كمتر می شد این كار هزینه داشت ولی قطعاً هزینه آن از سال بعد كمتر است.
رئیس جمهور گفت: بعد از موضوع اقناع افكار عمومی موضوع اجماع مطرح بود كه در این زمینه با مجلس شورای اسلامی نشست هایی داشتیم این اصلاح اقتصادی را به قانون تبدیل كردیم.
آقای رئیسی با تشكر از همراهی مردم و مسئولان در این زمینه و ناكام گذاشتن دشمنان گفت: همراهی مردم و مسئولان سبب شد كه از این شرایط عبور كنیم.
رئیس جمهور افزود دولت سعی می كند كارهای تورمی نكند به عنوان مثال از بانك مركزی استقراض نمی كند، پایه های پولی را بالا نمی برد و منابع و مصارف خود را مدیریت می كند.
آقای رئیسی تاكید كرد: برای جلوگیری از رشد نقدینگی مدیریت بر بانك ها لازم است و ما اقداماتی انجام می دهیم كه مدیریت بر نقدینگی با مدیریت نظام بانكی صورت گیرد كه این كنترل ها ضروری است.
رئیس جمهور با اشاره به مدیریت منابع و مصارف و كنترل هزینه های دولت گفت: نتیجه این اقدام این بود كه در سه ماهه آخر سال 1400 سیر صعودی تورم سیر نزولی پیدا كرد، دولت موفق شد در بازار ثبات برقرار كند و گام های موثری دراین زمینه بردارد.
آقای رئیسی افزود: آنچه از تورم به خاطر توزیع عادلانه یارانه ها ایجاد می شود بعد از مدتی آثارش ازبین می رود اما اگر تورم ناشی از استقراض از بانك مركزی، رشد پایه پولی و رشد نقدینگی باشد از بین نمی رود و سال ها میماند دولت سیزدهم گرفتار این موضوع است.

رئیس جمهور گفت: تلاش دولت این است كه كار تورمی نكند و قیمت ها را در بازار كنترل نماید.
آقای رئیسی در ادامه درباره افزایش قیمت ها ادامه داد: اگر كالایی با افزایش قیمت مواجه می شود اتحادیه صنفی باید علت گران شدن كالا را برای مردم روشن و تبیین كند.
رئیس جمهور با اشاره به تاثیر برخی اقدامات قانونی در افزایش قیمت ها گفت: به عنوان مثال نرخ ارز در حقوق گمركی بر مبنای قانون افزایش یافته است و این افزایش حقوق گمركی باعث افزایش قیمت برخی كالاها می شود ما با مجلس صحبت كردیم كه به گونه ای عمل شود كه امسال چند علت تورمی نداشته باشیم و برخی از افزایش قیمت ها را برای سال های بعد در نظر بگیریم تا از این شرایط عبور كنیم.

45 درصد درآمد‌های نفتی برای دولت می‌ماند

رئیس جمهور گفت: 45 درصد درآمدهای نفتی صرف تأمین كالاهای اساسی، مواردی مثل مقابله با كرونا و سایر مسائل و نیازهای دیگر كشور می شود.
آقای رئیسی در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی خود در پاسخ به این سوال كه دولت در بحث اصلاح تخصیص ارز 4200 تومانی به دنبال جبران بخشی از كسری بودجه است، افزود: نه این طور نیست و محاسبه خیلی راحت و كار خیلی شفاف است.
وی گفت: می توان محاسبه كرد كه ما چه میزان كالای اساسی با این ارز تهیه می كردیم و الآن به چه میزان داریم یارانه پرداخت می كنیم، پس مسأله كسری بودجه نیست.
آقای رئیسی افزود: در همین بیست روز اخیر مبلغ 29 هزار میلیارد تومان در سررسید اوراق پرداخت كردیم.
وی گفت: ما به طور متوسط در هر ماه 12 تا 13 هزار میلیارد تومان غیر از حقوق و دستمزدی كه بر عهده دولت است پرداخت می كنیم.
رئیس جمهور افزود: اگر اصلاح اقتصادی اتفاق نمی افتاد كشور با مشكلات بسیاری مواجه می شد و با هر تأخیر در این زمینه، هزینه بسیاری را باید پرداخت می كردیم.
آقای رئیسی با اشاره به این كه برخی موضوع پول نفت را مطرح كرده اند، گفت: 40 درصد درآمد نفت به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شود و ما بر خلاف سنوات قبل كه بخشی از آن با استجازه رهبر معظم انقلاب در بودجه به عنوان منابع استفاده می شد، امسال اولین سالی است كه ما از این منابع استفاده نكردیم.
وی افزود: 14 و نیم درصد درآمد نفت هم به حساب وزارت نفت برای توسعه میادین نفتی واریز می شود بنابراین 45 درصد درآمد نفت برای دولت می ماند.
آقای رئیسی گفت: 45 درصد درآمدهای نفتی صرف تأمین كالاهای اساسی، مواردی مثل مقابله با كرونا و سایر مسائل و نیازهای دیگر كشور می شود.
وی با قدردانی از برخی اظهارنظرها از طرف بزرگان، صاحبان تریبون و حتی جوانان در فضای مجازی افزود: اساس كار بر شفاف سازی است. به دوستان دولت هم گفته ایم كه عدد و رقم هایی را كه دولت استفاده می كند به طور شفاف بیان كنند. بنابراین امر پنهانی نمی ماند كه بگوییم این پول چه شد و در كجا به مصرف رسید. بنابراین ما این شفافیت را با مردم و نخبگان جامعه مطرح می كنیم تا آنها هم ما را در این راه همراهی كنند.
آقای رئیسی افزود: مردم باید احساس كنند دولت، دولت با صداقتی است كه می خواهد با مردم شفاف سخن بگوید و كار را با آنها به پیش ببرد.
وی گفت: باز هم اعلام می كنیم كه بر خلاف آن چه گفته می شود امكان فروش نفت نیست، ما هم فروش نفتمان مناسب است و هم برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، چه صادرات نفتی و چه صادرات غیرنفتی تلاش می كنیم.رئیس جمهور اظهار داشت: هرگرانی باید دلیل خودش را داشته باشد و اثر تفاوت ارز ترجیحی با ارز آزاد روی كالا‌های اساسی از جمله برنج، روغن و محصولات لبنی باید مشخص باشد و بیش از میزان قانونی هرگز نباید اجناس گران شود.
آقای رئیسی گفت: اتحادیه‌های صنفی و از طرف دولت سازمان حمایت از تولید باید بر این مهم نظارت كنند.
رئیس جمهور افزود: تولید كننده باید دلیل افزایش قیمت را مشخص و سپس قیمت را مقطوع كند اینكه هرساعت بخواهد هر شركت یا تولید كننده قیمت كالا را افزایش دهد به هیچ وجه قابل قبول نیست.
آقای رئیسی گفت: هر گرانی باید همراه با دلیل به مردم گفته شود و برای آن‌ها تبیین و روشن شود.
رئیس جمهور فواید توزیع عادلانه یارانه‌ها را برشمرد و افزود: یكی از فواید این كار ریشه كنی فقر مطلق است و همچنین باعث می‌شود فاصله طبقاتی كمتر شود. سوق پیدا كردن منابع ارزی كشور به سمت تولید و واگذار كردن كار‌های اقتصادی به مردم و فعالان اقتصادی و جذب سرمایه گذار با هدف رشد اقتصادی از دیگر فواید توزیع عادلانه یارانه‌ها است.
آقای رئیسی درباره پرداخت یارانه‌ها و جاماندگان از دریافت آن گفت: بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر متقاضی این هستند كه یارانه به آن‌ها اختصاص یابد و این تعداد در دست بررسی است.
رئیس جمهور افزود: باید تا نوبت بعدی كه یارانه نقدی پرداخت می‌شود حتما وضعیت این افراد روشن شود و آن‌ها اطمینان یابند كه تا پرداخت نوبت بعدی یارانه‌ها وضعیتشان مشخص می‌شود.
آقای رئیسی درباره ارز تخصیص یافته به دارو‌ها نیز گفت: تا وقتی كه بیمه‌ها در این زمینه فعال نشوند و زیرساخت‌های لازم فراهم نشود و كار را به بیمه‌ها محول نكنیم اختصاص ارز ترجیحی به دارو‌ها ادامه پیدا می‌كند.
رئیس جمهور درباره قیمت نان نیز گفت: تا زمانی كه اطمینان حاصل و نتیجه اجرای آزمایشی موضوع نان در استان‌هایی نظیر زنجان و قزوین مشخص نشود وضعیت نان تغییری نخواهد كرد و به همین شكل ادامه پیدا می‌كند.
آقای رئیسی تاكید كرد: فعلا به صورت قاطع می‌گویم كه وضعیت نان، دارو و بنزین هیچ تغییری نخواهد یافت.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در زمینه مسكن گفت: كشور به سالی یك میلیون مسكن نیاز دارد كه در سال‌های گذشته باید انجام می‌شد، ولی این اتفاق نیفتاد ما یك عقب ماندگی جدی در این زمینه داریم.
آقای رئیسی افزود: نیازكشور، تصریح قانون و وعده انتخاباتی ما گویای یك میلیون مسكن در سال است كه كار شروع شد و بر مبنای چهار سال، چهار میلیون مسكن كه وعده دادیم و الزام قانونی هم است باید این كار انجام شود.
رئیس جمهور گفت: مالیات بر خانه‌های خالی نیز فعال البته این مورد نیز با تاخیر مواجه شده است. دراین دولت این كار با فعال شدن سامانه با سرعت در حال پیشرفت است و دنبال می‌شود.
آقای رئیسی افزود: دولت باید حتما دراین رابطه ورود كند، اساس عرضه و تقاضا است مداخله دولت برای ایجاد تعدیل است تا به موجر و مستاجر ظلم نشود.
رئیس جمهور درباره افزایش اجاره بها نیز گفت: تمهیداتی اندیشیده شده است كه میزان اجاره بها بیش از 25 درصد افزایش پیدا نكند. ضمانت اجرا هم در نظر گرفته شده است كه اگر مواردی تخلف شد پیگیری و با آن برخورد شود.


به دنبال عادلانه كردن نظام پرداخت هستیم

رئیس جمهور گفت: ما به دنبال عادلانه كردن نظام پرداخت هستیم و آن را با توجه به همه شرایط اجرا خواهیم كرد.
آقای رئیسی در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با اشاره به هدف گذاری دولت برای سرمایه گذاری خارجی بیست میلیارد دلاری در كشور افزود: رشد اقتصادی در گرو استفاده از توانایی‌های داخلی و ظرفیت‌های خارجی است.
وی درباره اجرای قانون جمعیت و حمایت از خانواده گفت: در این زمینه دستگاه‌های مختلف مسئولیت پیدا كردند و ستادی تشكیل دادیم كه دبیر ستاد موظف است اجرای مصوبات را در این زمینه دنبال كند.
آقای رئیسی با تأكید بر نقش مسائل فرهنگی در افزایش جمعیت، ترغیب جوانان به ازدواج و بچه دار شدن افزود: ما امروز مورد تهاجم فرهنگ‌های بیگانه‌ای هستیم كه جوانان را به ازدواج نكردن، فرزند كمتر یا حتی خانواده نداشتن تشویق می‌كنند و این امروز در جهان به بحران خانواده تبدیل شده است.
وی با تأكید بر این كه این قانون باید در همه ابعاد مورد توجه قرار گیرد، ابراز امیدواری كرد در زمان كوتاهی شاهد تغییر محسوس در این زمینه باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به این كه درخواست‌ها نسبت به افزایش حقوق و دستمزد اقشار مختلف كارگران، معلمان و بازنشستگان در دولت‌های قبل هم مطرح بود تأكید كرد: حتماً باید پرداخت عادلانه در كشور صورت بگیرد و ما شاهد بی عدالتی‌ها نباشیم.
وی افزود: برخی عزیزان تصور می‌كنند من در این زمینه اطلاع ندارم، اما باید بگویم من از شرایط و وضعیت اطلاع دارم و بعضاً تفاوت‌ها را در پرداخت‌ها می‌دانم و ما به دنبال رفع تفاوت‌های نابحق هستیم.
ما به خواست همه عزیزان، حقوق معلمان، بازنشستگان، كاركنان و كارگران توجه داریم.
وی افزود: اقشار مختلف باید توجه داشته باشند كه ما نگاهمان در دولت به كل حقوق بگیران است، اما ممكن است برخی فقط به صنف خودشان توجه كنند.
رئیس جمهور گفت: یك تصمیم نسبت به یك موضوع ممكن است آثاری بر تصمیمات دیگر ما داشته باشد.
آقای رئیسی درباره برخی درخواست‌ها نسبت به تغییر وضعیت بعضی از كاركنان افزود: این تغییر وضعیت در دستور كار دولت و مجلس است منتها این تغییر وضعیت باید به نحو دقیق صورت بگیرد كه ما شاهد افزایش هزینه‌ها نباشیم.
وی گفت: بار‌ها تأكید شده است كه دولت نباید پرهزینه باشد، زیرا اگر هزینه‌های دولت افزایش پیدا كند شاهد آثار تورمی خواهیم بود.
آقای رئیسی افزود: مهار تورم در مدیریت منابع و مصارف است و ما به هیچ عنوان راضی نمی‌شویم كه یك ریال نسبت به حقوق حقه هیچ قشری كم گذاشته شود.
رئیس جمهور با بیان اینكه دولت از انتقادات سازنده و پیشنهادات استقبال می‌كند از مردم خواست تا نظراتشان را اعلام كنند.

دسترسی سریع