بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش‌وجوانان كیومرث هاشمی وزیر شد

در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی صلاحیت و برنامه‌های كیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بررسی و كیومرث هاشمی رای اعتماد گرفت.

1402/06/27
|
13:33
|

پیش از این حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان بود كه استعفا داد و رئیس جمهور كیومرث هاشمی را به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس معرفی كرد كه نامه آن در جلسه علنی 21 شهریور اعلام وصول شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی برنامه‌ها و صلاحیت كیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان را در دستور كار امروز(دوشنبه، 27/ 06 / 1402) خود قرار دادند.

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد.

براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور می‌تواند برای دفاع از وزیر پیشنهادی خود در جلسه رای اعتماد صحبت كند اما به دلیل سفر رئیس جمهور به نیویورك در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نكرد و محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری در این جلسه حضور دارند.

طبق آیین نامه مجلس معاون اول رئیس جمهور، اجازه صحبت كردن و دفاع از وزیر پیشنهادی را ندارد.

در ابتدای این جلسه احمد راستینه سخنگوی كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از موافقت این كمیسیون با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان خبر داد.

سپس نمایندگان مخالف موافق صحبت كردند.

*** مخالفان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

وزیری می‌خواهیم كه استقلالی یا پرسپولیسی نباشد

مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وزیری می‌خواهیم كه استقلالی یا پرسپولیسی نباشد بلكه حمایت‌كننده همه تیم‌ها باشد.

وی با تاكید بر اهمیت وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر این وزارتخانه به درستی هدایت شود و برای اداره آن برنامه وجود داشته باشد، نقشی كلیدی در موضوع سرمایه سازی و اعتماد جوانان دارد. (متن كامل)برنامه وزیر پیشنهادی ورزش برای میدان‌دادن به جوانان و بانوان چیست

علیرضا ورناصری نماینده مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان چه برنامه‌ای برای میدان دادن به جوانان و بانوان در رده‌های مختلف دارند.

وی گفت: علت مخالفتم معطوف به عدم توجه و یا كم توجهی به چند مساله اساسی در برنامه هشت محوری وزیر پیشنهادی است.(متن كامل)فدراسیون مناطق محروم و كم‌برخوردار تشكیل شود

علی موسوی نماینده ملكان در مجلس شورای اسلامی هم با تاكید بر لزوم تجدید نظر در تعرفه‌های ورزشی در مناطق مختلف كشور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وزیر پیشنهادی بعد از رای اعتماد نسبت به ایجاد فدراسیون مناطق محروم و كم برخوردار اقدام كند.

وی گفت: آقای هاشمی از مدیران با تجربه‌ای است كه مسئولیت‌های مختلفی در كارنامه‌اش دارد و آشنا با مشكلات و كمبودها است او مدیری توانمند در عرصه ورزش بوده منتها در حوزه جوانان كار نكرده است. (متن كامل)

*** موافقان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانانالهیان: هاشمی یك مدیر بسیجی و توانمند است


زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مراتب مدیریتی را از كف جامعه ورزشی طی كرده و با توانمندی به این نقطه رسیده‌اند.

وی بیان كرد:‌ آقای هاشمی یك مدیر از مراتب پایین و كف جامعه ورزشی بوده كه با تلاش ارتقاء پیدا كرده و اكنون به این جایگاه مدیریتی رسیده است. ریاست كمیته ملی المپیك، معاونت تربیتی آموزش و پرورش، مدیر كل امور فدراسیون‌های ورزشی و مدیریت كاروان ورزشی تیم المپیك جوانان از جمله سوابق ایشان است. (متن كامل)كیومرث هاشمی فهم دقیقی از ورزش دارد

هم‌چنین سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در موافقت با گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی سكان وزارت ورزش و جوانان تاكید كرد: وزیر پیشنهادی ورزش نه مدیر غیر تخصصی و نه مدیر آسانسوری است بلكه او تمام مراحل را پلكانی طی كرده و از ورزش فهم دارد و می‌داند كه ورزش چه جایگاه مهمی در توسعه كشور دارد.

وی با بیان اینكه «یكی از مهم‌ترین چالش‌های كشور ما و یكی از حلقه‌های مفقوده توسعه، مدیران غیر تخصصی هستند كه در گلوگاه‌های هستش این سرزمین تزریق می‌شوند»، اظهار كرد: وقتی مدیران را جابجا قرار میدهیم و مدیرانی كه نمی‌دانند و نمی‌توانند را به بدنه مدیریت كشور تحمیل می‌كنیم، از بمباران اتمی این كشور بدتر است.(متن كامل)هیچ نقطه تاریكی در كارنامه مدیریتی كیومرث هاشمی وجود ندارد

محمد مهدی فروردین رئیس فراكسیون ورزش مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: معتقدم با توجه به سوابق درخشان، صداقت، روحیه جهادی و روحیه عدالت محوری كه گزینه پیشنهادی وزارت ورزش دارد، او می‌تواند خلاءها را برطرف كند. در آستانه بازی‌های آسیایی هستیم و اصلا زیبنده كشور نیست كه بخواهد وزیر ورزش نداشته‌ باشد یا اینكه با سرپرست اداره شود. (متن كامل)
وزیر پیشنهادی ورزش: برای ازدواج جوانان برنامه دارم

سپس كیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن تشریح برنامه‌هایش پر حوزه جوانان به خصوص ازدواج آن‌ها گفت: قائل به كار و عمل جهادی در سایه برنامه محوری و نگاه علمی هستم.

وی اظهار كرد: قائل به كار و عمل جهادی در سایه برنامه محوری و نگاه علمی هستم؛ اكنون زمان كار بی وقفه و با شتاب مناسب در ریل صحیح و هدفمند است.

وی با اشاره به سابقه 30 ساله اش در سطوح مختلف مدیریتی ورزش گفت كه این شناخت عمیقی از ساختارهای حوزه ورزش و همراهی پیشكسوتان، نخبگان و جوانان و مدیران خودم انقلابی می تواند در كوتاه ترین زمان ممكن به برنامه ها و اهداف تعیین شده برسد. (متن كامل)

*****

در ادامه محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از اعضای هیات دولت خواست تا جلسه را ترك كنند و تعرفه‌های رای گیری بین نمایندگان پخش و رای‌گیری انجام شد.

كیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان شد

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و دفاعیات وزیر پیشنهادی، با 167 رای موافق، 57 رای مخالف، 12 رای ممتنع و 1 رای باطله از مجموع 237 نماینده حاضر،‌ به «هاشمی» برای سكان داری وزارت ورزش و جوانان اعتماد كردند.

دسترسی سریع