بسیج متحدان آمریکا در برابر چین

واکنش چین به پیمان « AUKUS » میان آمریکا، انگلیس و استرالیا

1400/07/03
|
07:52

بعد از اعلام پیمان AUKUS بین سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا، روزنامه «گلوبال تایمز» ارگان رسمی حکومت چین در یک مقاله بی سابقه نوشت: « مهم نیست که استرالیا چطور خودش را مسلّح می‌کند، این کشور هنوز سگ دنباله رو آمریکاست. ما کانبرا را نصیحت می‌کنیم که فکر نکند که با خرید زیردریایی هسته‌ای موشک‌های تهاجمی می‌تواند چین را بترساند»

نام پیمان همکاری امنیتی سه جانبه‌ای موسوم به «AUKUS» مخفف کلمات لاتین سه کشور استرالیا (A)، انگلیس (UK) و آمریکا (US) است؛ که بین جو بایدن - رئیس جمهور آمریکا، بوریس جانسون - نخست وزیر انگلیس و اسکات موریسون - نخست وزیر استرالیا امضا شده است.

این روزنامه نوشت: « این کار به عنوان تلاش آمریکا برای ساختن متحدی جدید علیه چین تلقی شده است. پیمان «AUKUS» از استرالیا برای دستیابی به زیردریایی هسته‌ای و گشت زنی در منطقه آسیا-پاسیفیک پشتیبانی خواهد کرد. کاخ سفید استدلال کرد که این پیمان همکاری اولین گامی است که متحدان اروپایی آمریکا طی آن بر همکاری در منطقه آسیا - پاسیفیک متمرکز می‌شوند.
ایالات متحده به صورتی هیستیرک در حال قطبی سازی نظام متحدان خود است. در صورت کمک آمریکا و انگلیس به استرالیا برای دستیبابی به توانایی دریانوردی با زیردریایی هسته‌ای، این امر عملاً منجر به قانونی شدن خرید زیردریایی هسته‌ای از سوی تمام کشورهای جهان خواهد شد. تب داشتن زیردریایی هسته‌ای به یک وسوسه جهانی تبدیل خواهد شد. جهان باید خود را آماده ورود به «تب زیردریایی هسته‌ای» کند.

درحال حاضر تنها شش کشور آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، هند و چین در جهان دارای زیردریایی هسته‌ای هستند. با این پیمان ضدچینی، استرالیا هفتمین کشور دارنده زیردریایی هسته‌ای در جهان خواهد شد.

دسترسی سریع