رییس سازمان امور اجتماعی: میل به ایجاد تغییرات اساسی در كشور در حال افزایش است

رییس سازمان امور اجتماعی كشور با بیان اینكه میل به ایجاد تغییرات اساسی در كشور در حال افزایش است، افزود: از سوی دیگر ظرف سالیان اخیر با افزایش فشار اقتصادی و معیشتی تاب آوری مردم كاهش یافته است.

1400/10/27
|
15:38
|


به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری ایرنا، تقی رستم‌وندی،‌ معاون وزیر كشور و رئیس سازمان امور اجتماعی كه روز یكشنبه 26 دی در «دومین همایش ملی مواجه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام» سخن می‌گفت، اضافه كرد كه شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد كه «میل به ایجاد تغییرات اساسی در كشور در حال افزایش است.»

وی ادامه داد: در مبحث قانون گرایی در جامعه ای كه 45 درصد آن فكر می كنند قانون رعایت نمی شود، مردم فكر می كنند كه بحث هنجارشكنی طبیعی است.

رستم وندی افزود: در همین پیمایش مردم این اعتقاد را دارند كه 50 درصد عدالت اجرا نمی شود و میزان اجرای آن كم است، اگر در جامعه عدالت نباشد مردم به فكر برقراری عدالت خواهند بود و تلاش می كنند كه عدالت را برقرار و ظلم را جبران كنند.

رییس سازمان امور اجتماعی كشور گفت: برای كاهش آسیب های اجتماعی و مقابله با آن باید به سلامت جامعه توجه شود و باید 10 شاخص نظیر امید به زندگی و نشاط اجتماعی و امنیت اجتماعی مورد توجه خاص قرار گیرد.

وی تاكید كرد: سازمان امور اجتماعی از نتایج و مطالعات و پژوهش ها در زمینه مسایل اجتماعی و آسیب های اجتماعی استفاده خواهد كرد.

** سالانه بیش از 5 میلیون نفر در كشور الكل مصرف می‌كنند

رئیس سازمان امور اجتماعی، درباره وضعیت مصرف الكل در كشور به عنوان یك آسیب اجتماعی گفت: نرخ شیوع الكل در كشور بین 9 تا 10 درصد افراد بالای 15 تا 64 سال است به طوری كه سالانه بیش از پنج میلیون نفر در كشور الكل مصرف می‌كنند.

وی ادامه داد: درحالی باید به مصرف الكل توجه كرد كه رسانه‌های ما به هیچ عنوان جسارت پرداختن به تغییر نگرش مردم نسبت به الكل را ندارند.

معاون وزیر كشور با بیان اینكه سازمان بهداشت جهانی مصرف صفر الكل را توصیه می‌كند، تاكید كرد كه باید نسبت به مصرف الكل در كشور توجه كرد.

**مرگ سالانه 50 تا 60 هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات در كشور
رستم وندی با اشاره به وضعیت اعتیاد در كشور، از اعتیاد به عنوان بحث «مرگ» و «زندگی» یاد و تصریح كرد: سالیانه بین 50 تا 60 هزار نفر در كشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند، از این رو باید فرهنگ عمومی پذیرای كاهش مصرف دخانیات در كشور شود.

** نگرش 27 درصد مردم به مصرف دخانیا ت مثبت است

وی گفت: نگرش 27 درصد مردم به مصرف دخانیات، مثبت است.

رییس سازمان امور اجتماعی با اشاره به مصرف تریاك طی سالیان گذشته در جامعه ایرانی به عنوان ماده‌ای دارویی، گفت كه اكنون آسیب‌های حاصله از مصرف این مواد به عنوان اولین ماده مخور كشور، بسیار زیاد است.

** سالانه 100 هزار نفر در كشور اقدام به خودكشی می‌كنند

وی با اشاره به آسیب خودكشی، با بیان اینكه دین اسلام از جمله سنگرهای مهم جلوگیری از خودكشی است، گفت: سالیانه در كشور حدود 100 هزار نفر اقدام به خودكشی می‌كنند كه البته مرگ و میر ناشی از این اقدامات حدود 5 هزار تا 5500 نفر است، با این حال اگر این سیر صعودی مدیریت نشود در آینده نه چندان دور در رده كشورهایی قرار خواهیم گرفت كه میزان خودكشی در آن نگران كننده است.

** لزوم ساماندهی 13 میلیون ساكن سكونتگاه‌های غیررسمی

رستم وندی به حاشیه نشینی به عنوان آسیب اجتماعی نیز اشاره و با بیان اینكه 11 تا 13 میلیون ساكن در سكونتگاه‌های غیر رسمی باید ساماندهی شوند، تصریح كرد: بعد از گذشت چهار - پنج سال از تاكیدات رهبری و وجود قوانین خاص ساماندهی محلات حاشیه نشینی در كشور متاسفانه در برخی جمع ها و حتی برای مدیران ارشد كشور این سوال پیش می‌آید كه چرا باید به حاشیه نشینی پرداخت و چرا نباید توسعه روستایی را فعال كرد؟ در واقع به جهت معرفتی هنوز نتوانسته‌ایم اهمیت این امر را جا بیاندازیم چراكه بعضی از نیروهای جهادی ما نیز در این امر دچار تردید هستند.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه با اهمیت رهبری معماری و چیدمان اسلامی شهری، تاكید كرد: با این حال به هیچ عنوان مسئولین ما در حوزه شهرسازی معیارهای شهر اسلامی را رعایت نمی‌كنند، به گونه‌ای كه شهرهای ما در دوقسمت بالا و پایین شهر شكل گرفته‌اند.

** 300 تا 400 هزار، آمار سالانه سقط جنین غیرقانونی

رییس سازمان امور اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود به آمار موجود در حوزه سقط جنین نیز اشاره و تصریح كرد: مطابق با آمارهای موجود در وزارت بهداشت 230 هزار سقط در سال و مطابق با برخی پژوهش‌ها 300 هزار تا 400 هزار سقط جنایی و یا غیر قانونی در سال انجام می‌شود كه باید به آن رسیدگی كرد.

** صیغه‌یابی، آسیبی در حال گسترش در فضای مجازی

وی با بیان اینكه الگوهای همسریابی به عنوان یك آسیب عمده در فضای مجازی مطرح است به بحث صیغه‌یابی در فضای مجازی اشاره و تاكید كرد: صیغه‌یابی در فضای مجازی به عنوان یك آسیب در حال گسترش است و حتما باید نسبت به این امر حساسیت داشته باشیم تا مفاهیم دینی دچار انحراف نشود.

** ترویج عفاف و حجاب نیازمند گذر از كلیشه‌های سنتی

رستم وندی تاكید كرد: اقدامات در حوزه حجاب و عفاف باید در صدر تلاش‌ها قرار گیرد و باید یك نوآوری در الگوهای اثرگذار عفاف و حجاب شكل گیرد.
به گفته وی، باید از كلیشه‌ها و روش‌های سنتی در حوزه امر به معروف و نهی از منكر و ترویج الگوی عفاف و حجاب عبور كرده و به یك نوآوری رسید.

رستم وندی با بیان اینكه آسیب‌های اجتماعی را نباید در دایره آسیب های اجتماعی محدود بلكه باید عمیق تر و جامع تر آن را بررسی كرد، گفت: نباید دچار ساده انگاری یا تقلیل گرایی در این امر شویم و آسیب‌های اجتماعی را صرفا به حوزه اجتماعی معطوف بدانیم.

** میل به ایجاد تغییرات اساسی در كشور در حال افزایش است

رستم وندی با اشاره به پژوهش‌های انجام شده، ادامه داد: ظرف سالیان گذشته به شاخص‌هایی دست پیدا كردیم كه تا حدود زیادی نگران كننده هستند. از جمله این شاخص‌ها میل به مهاجرت است كه می‌تواند شاخص روشنگری برای ما تلقی شود. دلایلی زیادی برای مهاجرت افراد از كشور وجود دارد اما این شاخص مهاجرت در واقع نشانه مطلوبیت یا نكویی یك جامعه تلقی می‌شود.

رئیس سازمان امور اجتماعی میل به ایجاد تغییرات اساسی در كشور را در حال افزایش دانست و گفت: شاخص میل به اعتراض نیز از نشان‌گرهای مهم است. این اعتراض می‌تواند در قالب رفتارهای هنجارشكنانه یا كج روی خود را نشان دهد. از سوی دیگر ظرف سالیان اخیر با افزایش فشار اقتصادی و معیشتی تاب آوری مردم كاهش پیدا كرده است.

وی با اشاره به شاخص گرایش به الگوهایی در حكمرانی نظیر حكومت غیر دینی تصریح كرد: اگر احساس كنیم به دلیل ناكارآمدی‌ها، نگرش مردم به سمتی می‌رود كه گویا حكومت دینی در حل چالش‌های كشور موفق نیست و شاید حكومت دیگری نظیر حكومت سكولار و غیر دینی می‌تواند مشكلات كشور را حل كند، آن زمان زنگ خطر برای ما به صدا در می‌آید.

** در حوزه اعتیاد دچار كمبود نظریه‌پردازی با رویكرد دینی اسلامی هستیم

رستم وندی قانون گرایی، حقوق، آزادی و عدالت، برابری، اخلاق اجتماعی، نشاط اجتماعی، امید اجتماعی و امنیت اجتماعی را از جمله شاخص‌های حوزه سلامت اجتماعی دانست و گفت: در حوزه نظریه پردازی برای آسیب‌های اجتماعی یك سری نظریات كلان داریم اما اگر از این بحث‌های كلان گذر كنیم به مواردی عینی و كاربردی نیز خواهیم رسید. از جمله این موارد «اعتیاد» است.
وی افزود: ما در حوزه اعتیاد به عنوان یك رفتار انحرافی دچار كمبود نظریه پردازی با رویكرد دینی و اسلامی هستیم. در تمام دنیا در مواجهه با اعتیاد، مصرف دخانیات را در شكل های مختلف به عنوان گام اول قرار می‌دهند.

رستم وندی گفت: اما به رغم داشتن قانون جامع كاهش مصرف دخانیات، این قانون را اجرا نمی كنیم. به هیچ عنوان این قانون اجرا نمی‌شود و فرهنگ عمومی نیز زمینه پذیرش این قانون را فراهم نمی‌كند، این در حالیست كه مثلا در نیویورك سن فروش دخانیات را از 18 به 20 سال ارتقاء داده‌اند اما در ایران خیلی ساده این مواد با پرداخت وجه در اختیار كودكان قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، دومین همایش ملی مواجه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام كه با تلاش و همت دانشگاه شاهد و پژوهشگاه این دانشگاه و سازمان امور اجتمای كشور و وزارت كشور 26 و 27 دی ماه در وزارت كشور در پنج كمیسیون عام(تلفیقی)، كمیسیون مفاسد اخلاقی، كمیسیون خانواده و جمعیت، كمیسیون تلفیقی حاشیه نشینی و كرونا و مفاسد اجتماعی و كمیسیون فضای مجازی در حال برگزاری است.
همچنین امروز(یكشنبه) در نخستین روز برگزاری این همایش از محصولات مرتبط با موضاعات این همایش نیز رونمایی شد.

دسترسی سریع