آخرین وضعیت استان‌های برفی و بارانیفعالیت سامانه بارشی در چند روز گذشته، بارش باران و برف را در اغلب استان‌های كشور در پی داشت كه سبب مشكلاتی همچون بسته‌شدن جاده‌ها و گرفتاری رانندگان و پیامد‌های ناشی از وقوع سیلاب شد.

1400/10/28
|
14:38
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صدا و سیما؛ در حالی كه بارش برف و باران در برخی مناطق متوقف شده، سازمان هواشناسی تداوم كاهش محسوس دما، ماندگاری هوای سرد، یخبندان و كولاك برف در جاده‌های كوهستانی و افزایش سرعت باد را تا پایان هفته پیش بینی كرده است.

برودت هوا از فردا (29 دی ماه) به مركز و نیمه جنوبی كشور خواهد رسید و فعالیت سامانه بارشی امروز هم به‌طور گسترده در نوار ساحلی خزر، غرب، شمال غرب، جنوب غرب و دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز ادامه خواهد داشت.

استان‌های متاثر از فعالیت سامانه بارشی در چند روز گذشته شاهد رخداد‌هایی همچون بسته شدن بسیاری از محورها، مه گرفتگی و لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی و سیلاب بودند این در حالی است كه نیرو‌های امداد و نجات و دستگاه‌های مرتبط در وضعیت آماده باش كامل ورود كردند و تلاش آن‌ها برای امدادرسانی همچنان ادامه دارد.

كارشناسان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این روز‌ها هموطنان را به پرهیز از سفر‌های غیرضروری توصیه كرده اند و تاكید دارند كه رانندگان در صورت لزوم برای سفر پیش از حركت باید نسبت به بررسی وضعیت فنی خودرو، سالم بودن لاستیك ها، سیستم گرمایشی و برف پاك كن اقدام كرده و تجهیزات مناسب و ایمن زمستانی را حتما به همراه داشته باشند.
تازه‌ترین وضعیت استان‌ها در پی بارش‌های اخیر

آذربایجان شرقی

تلاش راهداران برای بازگشایی راه ارتباطی 200 روستای استان كه به دنبال بارش برف سه روز اخیر بسته شده است، ادامه دارد؛ در این مدت یك هزار راه روستایی استان از سوی راهداران برفروبی شده است و تلاش می‌شود تا پایان امروز راه ارتباطی این روستا‌ها نیز كه بیشتر آن‌ها در مناطق كوهستانی و سخت عبور قرار دارند، بازگشایی شود.
همچنین تداوم سرمای هوا و بارش برف و كولاك مدارس برخی مناطق آذربایجان شرقی را برای سومین روز پیاپی به تعطیلی و آموزش را به فضای مجازی كشاند.

آذربایجان غربی

بارش برف راه دسترسی به 497 روستای استان را بسته است و تلاش برای بازگشایی راه ارتباطی این روستا‌ها ادامه دارد.

اردبیل

مشكلات ناشی از بارش برف سنگین كه از 2 روز گذشته در استان اردبیل آغاز شده همچنان ادامه داشته و زندگی عادی شهروندان این استان را مختل كرده است.

انباشته شدن برف در معابر و خیابان‌های شهر اردبیل موجب شد كه رانندگان اردبیلی دوشنبه روز سختی را سپری كرده و بسیاری از كارمندان نیز موفق به حضور در محل خدمت خود نشوند.

با وجود تلاش ماموران شهرداری اردبیل بسیاری از معابر اصلی و تقریبا تمامی معابر فرعی انباشته از برف بوده و تردد در سطح شهر به سختی صورت می‌گیرد.

همچنین امروز ده‌ها خودرو نیز در جاده‌های برف و كولاكی استان گرفتار شدند كه توسط امدادگران هلال احمر و ماموران پلیس راه كمك رسانی شدند.

تلاش راهداران برای بازگشایی 500 راه روستایی مسدود شده از برف نیز ادامه داشته و انتظار می‌رود بسیاری از روستا‌ها تا سه‌شنبه شب از محاصره برف خارج شوند.

تداوم وضعیت نابسامان جوی موجب شد تا استانداری اردبیل در بخشنامه‌ای اعلام كرد كه روز سه شنبه فعالیت ادارات در استان با 2 ساعت تاخیر آغاز خواهد شد.

همچنین برای چهارمین روز متوالی آموزش و پرورش استان اردبیل اقدام به تعطیلی كلاس‌های حضوری در بسیاری از شهرستان‌های این استان كرد.

البرز

به علت بارش برف و یخبندان شدید تمام مدارس نوبت صبح این استان امروز سه شنبه تعطیل شد.

بر اساس اطلاعیه اداره كل مدیریت بحران استانداری البرز، به علت برودت هوا، بارش برف و یخبندان تمام مدارس در نوبت صبح نواحی و مناطق هشتگانه استان تعطیل شدند.

همچنین صبح امروز براثر سقوط بهمن در محدوده پیچ سرهنگ در جاده كرج - چالوس، این حادثه یك كشته و 2 مصدوم برجای گذاشت.

ایلام

در پی بارش برف شب گذشته، ریزش برداری در 44 مقطع از محور‌های استان انجام شده است و با تلاش عوامل راهداری و انجام عملیات برف روبی و نمك پاشی طی شامگاه گذشته، همه راه‌های اصلی، فرعی و روستایی این استان باز و تردد در آن‌ها در جریان است.

نورالله دلخواه مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام یكی از دلایل انسداد مقطعی راه‌ها را نداشتن زنجیرچرخ عنوان كرد و یادآور شد: بیش از 10 هزار تن ماسه و نمك به منظور بازگشایی راه‌ها در زمان وقوع برف و یخبندان، در هفت راهدارخانه استان ذخیره‌سازی شده است.

اما یخبندان و لغزندگی باند موجب لغو پرواز‌های نوبت صبح فرودگاه شهدای ایلام شد و همچنین طبق مصوبه ستاد بحران استان و كمیته پیشگیری، فعالیت‌های آموزشی و اداری برخی نقاط استان امروز با 2 ساعت تاخیر انجام شد.

امدادگران هلال احمر نیز طی 2 روز گذشته در پی بارش برف به بیش از یك هزار و 200 مسافر حادثه دیده امدادرسانی كرده اند.

بوشهر

به دلیل شرایط جوی و بارندگی در بوشهر، فعالیت حضوری برخی مدارس مناطق آموزشی این استان از جمله دلوار و شهرستان بوشهر در نوبت صبح تعطیل است.

بر اساس اعلام اداره‌كل هواشناسی استان بوشهر از امروز سه‌شنبه رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد روی خلیج فارس و این استان و كاهش محسوس دما پیش بینی شده است.

تهران

با توجه به بارش باران و برف در استان، جاده‌ها در مناطق كوهستانی لغزنده، اما همه راه‌ها باز و تردد در محور‌های مواصلاتی روان است و به دلیل انباشت برف در كناره راه‌های كوهستانی، احتمال یخ زدگی بدلیل كاهش شدید دما و پدیده مه گرفتگی و كولاك در گردنه‌ها همچون جاده هراز (گردنه امامزاده هاشم) وجود دارد.

چهارمحال و بختیاری

بارش‌های سامانه فعال در استان، 23 سانتی‌متر برف در شهرستان كوهرنگ به همراه داشت و مجموع ارتفاع برف در این ایستگاه را به 68 سانتی‌متر افزایش داد. پیش بینی شده است كه بارش‌ها تا پایان وقت روز سه‌شنبه در برخی نقاط استان فعال است و پس از آن استان خارج می‌شود.

فرماندار كوهرنگ از مسدود شدن گردنه‌های شاه‌منصوری و چری این شهرستان به سبب كولاك برف و نبود دید كافی خبر داد و گفت: با مسدود شدن 2 این گردنه راه ارتباطی 120 روستا با مركز شهرستان قطع شده است.

مرتضی زمانپور افزود: ارتفاع برف در گردنه‌ها به 70 سانتی‌متر می‌رسد و نیرو‌های راهداری و هلال احمر در حال خدمات‌رسانی به خودرو‌های در راه مانده هستند.

شرایط جوی باعث شده است كه امروز نیز فعالیت آموزش مدارس در برخی مناطق و شهر‌های استان به صورت غیرحضوری و یا با تاخیر انجام شود.

خراسان شمالی

بارش باران و برف سبب لغزندگی سطح جاده‌های استان در محور‌های مختلف شده است و از این رو رانندگان با احتیاط برانند. اكنون رانندگان عبوری از گردنه امین الله در مسیر بجنورد-آشخانه و گردنه جوزك با بارش برف و رانندگان عبوری از گردنه امین الله و نیز گردنه اسدلی در محور بجنورد به اسفراین هم با پدیده مه و كاهش دید افقی روبه رو هستند.

به رانندگان توصیه شده است كه از سفر‌های غیرضرور خودداری كنند و در صورت سفر از سالم بودن خودرو و تجهیزات زمستانه اطمینان حاصل كنند.

هواشناسی خراسان شمالی برای روز امروز بارش باران و كولاك برف و نیز كاهش دمای هوا پیش بینی كرده است.

خوزستان

بارش سنگین برف در منطقه تاراز در شهرستان اندیكا نیز همچنان ادامه دارد و ارتفاع برف در این منطقه به بیش از 30 سانتی متر رسیده است. تردد در این جاده با تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ جریان دارد، اما مه شدید باعث كاهش دید افقی شده است.

محور ایذه - اندیكا نیز كه عصر دیروز در چند نقطه دچار ریزش شده بود با تلاش راهداران و با استفاده از ماشین آلات پاكسازی و ریزش برداری شد.

راه ارتباطی روستا‌های حاشیه تالاب شیمبار و مناطق عشایری حومه به دلیل طغیان رودخانه‌های فصلی همچنان مسدود است.

زنجان

با توجه به سنگینی بارش برف، تردد در آزادراه‌ها و سایر جاده‌های ارتباطی این استان فقط با زنجیر چرخ امكانپذیر است.

معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان نیز توصیه كرده است كه رانندگان تا 24 ساعت از تردد‌های غیرضروری در جاده‌های استان خودداری كنند و در صورت لزوم از سالم بودن خودرو و پر بودن باك بنزین اطمینان داشته باشند.

همه پایگاه‌های ثابت و موقت جمعیت هلال احمر استان زنجان به اقلام زیستی و غذایی برای در راه ماندگان و اسكان موقت تجهیز شده است و نیرو‌های امداد و تیم‌های عملیاتی تا شامگاه گذشته ضمن امدادرسانی به خودرو‌های گرفتار در برف و كولاك، 128 مسافر در راه مانده را در مساجد استان اسكان داده‌اند..

سیستان و بلوچستان

با توجه به بارندگی‌های اخیر و سیلاب ناشی از آن در مسیر‌های ارتباطی استان، هم اكنون تنها مسیر دلگان به زهكلوت همچنان بسته است و تیم‌های امدادی برای بازگشایی این مسیر در حال فعالیت هستند. در مسیر بزمان به بم نیز به دلیل سیلاب و بارندگی‌ها یك پل عبوری دچار مشكل شده و این راه نیز مسدود است.

وضعیت ارتباطات و برق نیز در تمام سیستان و بلوچستان پایدار و متناسب است و در این زمینه شاهد مشكل خاص و مهمی در مناطق روستایی و شهری نیستیم.

كمك‌رسانی و امدادرسانی‌ها توسط مجموعه هلال احمر و تمامی دستگاه‌ها همچنان در حال انجام و در این زمینه نیز مشكلی وجود ندارد.

در شهرستان خاش، به دلیل تداوم سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر و وضعیت نامساعد جوی فعالیت آموزشی در تمامی مدارس شهری و روستایی این شهرستان امروز سه شنبه تعطیل و آموزش‌ها غیر حضوری و در بستر شبكه‌های اجتماعی و برنامه شاد انجام می‌شود.


آخرین وضعیت استان‌های برفی و بارانی؛ از بازگشایی جاده‌ها تا تداوم امدادرسانی

فارس

بارش شدید باران از بامداد امروز 400 در نقاط مختلف لارستان و شهر‌های جنوبی فارس آغاز شده و بارش‌ها سبب آب گرفتگی شهر‌های لار و بنارویه و قطع ارتباط بیرم با مناطق اطراف شده است.

هواشناسی استان فارس اعلام كرده كه بارش‌های شدید در راه است و برای سه شنبه مدل‌ها و پیش بینی‌ها از وقوع بارش‌های فوق سنگین در شهر‌های جنوبی حكایت دارد.

قزوین

بارش برف طی روز گذشته و امروز سراسر استان را فرا گرفت تا جایی كه ارتفاع آن در سیردان واقع در بخش طارم سفلی به 46 و معلم كلایه در بخش رودبار الموت شرقی به 23 سانتی متر رسید.

استقرار توده هوای سرد كه هم اكنون سراسر استان را فرا گرفته تا اوایل هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت. به دلیل سرمای هوا امروز و فردا علاوه بر یخبندان، پدیده مه را نیز در برخی مناطق استان شاهد خواهیم بود كه این مساله كاهش دید افقی را به همراه دارد.

بارش برف و كولاك طی 2 روز گذشته راه 166 روستای این استان را مسدود كرده و عملیات بازگشایی آن‌ها بزودی توسط تیم‌های عملیاتی راهداری آغاز خواهد شد.

بارش برف از ساعت 5 و 30 دقیقه بامداد امروز به طور كامل در سطح محور‌های استان قطع شده و هم اكنون تردد در تمامی جاده‌های اصلی و شریانی جریان داشته و در ارتفاعات و گردنه‌ها هم پدیده مه و كاهش دید افقی وجود دارد.

آموزش و پرورش استان قزوین نیز از تعطیلی برخی مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و استثنایی استان به علت بارش برف و برودت هوا خبر داد.

كردستان

امروز با توجه به ادامه بارش برف و برودت دمای هوا و در راستای كاهش میزان تردد‌ها در سطح شهر‌های استان برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه احتمالی، ادارات و سازمان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی استان كردستان به جز، دستگاه‌های امدادی و خدمت رسان و مراكز درمانی تعطیل شدند.

همچنین با توجه به تصمیم ستاد مدیریت بحران استانداری كردستان بانك‌های استان روز سه شنبه با یك سوم ظرفیت فعالیت می‌كنند

امروز هوای سنندج بعد از دو سه روز بارش برف سنگین، صاف و بسیار سرد (منفی 18 درجه) و زمین یخ‌زده است.

كرمان

همزمان با جنوب كرمان، مناطق شرقی این استان هم از 2 روز پیش درگیر سیلاب شدید هستند و فرماندار ریگان در شرق كرمان با اعلام وضعیت بحرانی ناشی از سیلاب در این شهرستان گفت: 75روستا در محاصره سیل هستند كه امكان امدادرسانی به بیشتر آن‌ها نیست؛ درخواست امداد هوایی داریم.

آنطور كه امین باقری می‌گوید آب، برق و تلفن مناطق كوهستانی ریگان قطع است و اطلاعی از این مناطق فعلا در دست نیست.

وی با بیان اینكه برآورد ما از خسارت‌ها در روستا‌ها زیاد است اظهار داشت: محور ترانزیتی ریگان - ایرانشهر نیز كه روز گذشته به علت تخریب 2 دهانه پل مسدود شده همچنان با انسداد همراه است؛ جریان آب در رودخانه‌های گزبهمن، پاسرخ و ریگان شدید و شدت بارش باران در مناطق كوهستانی زیاد است.

در خبری دیگر از كرمان، 2 محور اصلی شهرستان ارزوییه به حاجی آباد (هرمزگان) و نیز سیرجان از دقایقی پیش (روز سه شنبه) به‌علت جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه‌های این محدوده مسدود شد.

آموزش و پرورش استان كرمان از تعطیلی آموزش حضوری در مدارس هفت شهرستان جنوبی، بخش‌هایی از لاله زار، گلزار و رابر این استان در روز سه شنبه به دلیل بارش باران، جاری شدن سیلاب و برف و یخ زدگی خبر داده است.

كرمانشاه

آخرین وضعیت استان‌های برفی و بارانی؛ از بازگشایی جاده‌ها تا تداوم امدادرسانی بارش برف كه از اواخر روز یكشنبه در استان كرمانشاه آغاز و تا شامگاه دوشنبه ادامه داشت موجب بارش برف سنگین شد.

اداره كل هواشناسی اتان كرمانشاه اعلام كرده ست كه در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه، شرایطی پایدار در سطح استان استقرار می‏ یابد كه مهمترین پیامد آن مه، بویژه در اوایل روز و در مناطق مرطوب خواهد بود. به دنبال این شرایط، در روز پنج شنبه، عبور موج بارشی دیگری مجدداً سبب وزش باد و بارش برف و باران در سطح استان می‌شود.

رئیس پلیس راه استان كرمانشاه از یخ بستن اكثر راه‌های استان به دنبال بارش شدید برف روز گذشته خبر داد و گفت: همین موضوع می‌طلبد رانندگان با احتیاط كامل و بارانندگی كنند.

سرهنگ «كیخسرو دستغیب» اظهار داشت: با یخ زدن اكثر راه‌های استان، سطح جاده‌ها بسیار لغزنده شده به گونه‌ای كه جز با زنجیر چرخ امكان تردد وجود ندارد.

وی با اشاره به كندی حركت در راه‌های استان، گفت: با این حال همه محور‌های اصلی باز و هیچ راه بسته‌ای با تلاش‌های صورت گرفته نیرو‌های امدادی نداریم.

در عین حال تعداد زیادی از راه‌های روستایی در شهرستان‌های سنقروكلیایی، پاوه، روانسر، جوانرود، دالاهو، ثلاث باباجانی، كنگاور و اسلام آباد غرب همچنان بسته است.

امدادرسانی همچنین به دلیل یخبندان و كولاك، راه‌های فرعی 10 روستای بخش گواور از توابع گیلانغرب با وجود تلاش اكیپ‌های راهداری از دوشنبه شب تاكنون همچنان بسته است، اما محور‌های منتهی به تمام روستا‌های مناطق كوهستانی این شهرستان بازگشایی شده است.

پرسنل راهداری، جمعیت هلال احمر، پلیس راه و مركز فوریت‌های پزشكی و دیگر عوامل به صورت شبانه روز پای كار بوده و مشغول ارایه خدمات امدادی و راه گشایی هستند.

مدارس تمام مقاطع تحصیلی شهرستان‌های پاوه، روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و دالاهو روز سه‌شنبه در 2 نوبت صبح و عصر به علت بارش برف و برودت هوا تعطیل است.

گیلان

به دلیل بارش برف و برودت هوا و به منظور حفظ سلامت دانش آموزان و مشكلات تردد، مدارس برخی از شهرستان‌های استان گیلان تعطیل شد.

لرستان

راه ارتباطی 827 روستای این استان بدلیل بارش برف در حال حاضر بسته شده است. از این تعداد 230 روستا در شهرستان الیگودرز، 153 روستا در شهرستان خرم آباد، 120 روستا در شهرستان دلفان واقع شده اند و راه ارتباطی 59 روستا در شهرستان بروجرد، 30 روستا در شهرستان ازنا و 35 روستا در شهرستان دورود نیز بدلیل بارش برق قطع شده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بروجرد نیز ارتفاع برف در برخی از محور ها‌ی ای شهرستان به یك متر می‌رسد و سطح جاده‌ها لغزنده می‌باشد كه رانندگان باید با احتیاط و سرعت مطمن رانندگی كنند. هم اكنون كار بازگشایی راه‌های روستایی بروجرد در حال انجام است و تا بعدازظهر امروز محور‌های منتهی به بیش از 90 درصد روستا برفروبی خواهد شد.

در سلسله نیز بارش برف در شبانه روز گذشته راه ارتباطی 32 روستای این شهرستان را مسدود كرده است كه تلاش برای بازگشایی این محور‌ها ادامه دارد.

مازندران

برف سنگینی كه از دیروز در مناطق كوهستانی مازندران شروع شد و تا پایان شب گذشته ادامه داشت راه بیش از 130 روستا در شهرستان‌های نوشهر، كلاردشت، چالوس و نور در غرب استان را بست. از نخستین ساعات امروز نیرو‌های راهداری در قالب پنج گروه مشغول انجام عملیات برفروبی و نمك پاشی به منظور رفع انسداد راه‌های مسدود شده هستند.

جاده كندوان همچنان بسته است و ارتفاع برف در ارتفاعات این محور به حدود 50 سانتی متر رسیده است.

بارندگی تا پایان روز پنجشنبه در استان ادامه دارد.

مركزی

تردد در همه مسیر‌های این استان برقرار است و با توجه به اینكه در حال حاضر آفتاب بر بیشتر جاده‌ها تابیده، تردد روان شده و دیگر نیازی به زنجیر چرخ نیست.

بارش برف و كولاك جاده توره - زالیان را از ساعت یك بامداد امروز (سه‌شنبه) مسدود كرده بود كه با تلاش شبانه‌روی دستگاه‌های خدماتی، پلیس راه امدادرسانی، پس از هشت ساعت بازگشایی و تردد در آن برقرار شد.

هرمزگان

درجریان بارندگی روز گذشته تا كنون بیش از 4 هزار و 121 واحد مسكونی در رودان دچار آسیب وخسارت شدند و علاوه بر واحد‌های مسكونی به كشاورزی مخصوصا مزارع صیفی و باغ‌های این شهرستان خسارت‌های زیادی در شهرستان وارد شده است.

همچنین استاندار هرمزگان اعلام كرده است كه با توجه به توده سوم بارشی كه در استان در پیش داریم، اقدام‌ها و آمادگی‌ها برای مواجهه با این سامانه در شهرستان میناب و سد استقلال انجام شده است.

به گفته مهدی دوستی، تخلیه سه روستا در شهرستان میناب انجام شد و همچنین از سیل قبل 50 دستگاه ماشین آلات سنگین در منطقه مستقر شده بود و پنج كیلومتر سیل بند ایجاد كرده بودند كه موجب شد، ورودی سیلاب به رودخانه‌ها نداشته باشیم و این ماشین آلات همچنان مستقر هستند و به صورت لحظه‌ای سیل بند‌ها را ترمیم می‌كنند.

وی بیان داشت: با توجه به توده بارشی كه از امشب آغاز خواهد شد و این نگرانی وجود داشت در شب كه مردم خواب هستند، سیلاب وارد منازل شود، همه مسیر‌ها و آن سه روستا تخلیه شدند و محدودیت تردد جاده‌ای در تمامی آبنما‌ها ایجاد شده است و از همه مردم می‌خواهیم برای حفظ سلامتی خود از تردد در این محدوده‌ها خودداری كنند و امكان تردد نیز وجود ندارد.

همدان

تمامی محور‌های اصلی و شریانی این استان به رغم بارش سنگین برف شب گذشته و بامداد امروز با تلاش موثر نیرو‌های امدادی و عوامل راهداری، باز است و تردد در آن‌ها جریان دارد؛ البته تمامی خودرو‌ها برای تردد در جاده‌های استان همدان به خصوص محور‌های ارتباطی كوهستانی و برف گیر (گردنه ها) الزاما باید به زنجیرچرخ و تجهیزات كامل زمستانی و ایمنی مجهز باشند.

در حال حاضر عوامل امدادی و تیم‌های راهداری مشغول پاكسازی و برف روبی مسیر‌های فرعی و روستایی استان همدان هستند و تمامی مسیر‌های اصلی و شریانی استان به طور كامل پاكسازی و برف روبی شده است. سیر ارتباطی 30 روستای استان همدان در مناطق كوهستانی به دلیل شدت بارش برف و كولاك هوا بسته است كه با توجه به حضور كامل و تلاش موثر عوامل و نیرو‌های راهداری، راه ارتباطی این تعداد روستا نیز به زودی (ظرف چند ساعت آینده) به طور كامل برف روبی، پاكسازی و بازگشایی خواهد شد.

جمعیت هلال احمر استان همدان نیز با 19 پایگاه امداد جاده‌ای ثابت، سیار، كوهستان و یك پایگاه هوایی و با بهره گیری از 120 دستگاه خودرو در آماده باش برای خدمت رسانی هستند.

دسترسی سریع