چالش پزشك‌نماها و جریمه حداكثر 10 میلیون تومانی/سن بازنشستگی پزشكان

رییس كل سازمان نظام پزشكی كشور با اشاره به چالش انجام برخی اعمال درمانی از سوی پزشك‌نماها، گفت: در زمینه افرادی كه پزشك نیستند، اما مداخلات غیر مجاز درمانی انجام می‌دهند، هم راهكار برخورد با آنها شفاف نیست و جایی برای مراجعه و شكایت وجود ند

1401/04/05
|
12:42
|

دكتر محمد رییس‌زاده ، درباره فعالیت پزشك‌نماها، گفت: باید توجه كرد كه آسیب مداخلات غیر مجاز در درمان مردم، بیش از حوزه‌هایی است كه پزشكان مرتكب قصور می‌شوند. یك نكته مثبتی كه در جامعه پزشكی وجود دارد، این است كه در جامعه پزشكی راهكار برای شكایت وجود دارد و شفاف است؛ به طوری كه اگر كسی از پزشكی كه درمانش را انجام داده، شكایت دارد، می‌تواند كارش را پیگیری كند، اما در خصوص كسانی كه پزشك نیستند، اما در حوزه سلامت مداخلات غیر مجاز دارند، هم به مراتب آمار بیشتر است و هم راهكار شفاف نیست و جایی برای مراجعه و شكایت وجود ندارد و هم قانون در این زمینه بسیار ضعیف است. به عنوان مثال اگر فردی در حوزه سلامت مداخله غیرمجاز انجام دهد، هر آسیبی كه به فرد بزند، حداكثر جریمه‌اش 10 میلیون تومان است و جالب است كه این جرایم از چندین سال قبل كه مصوب شده، متناسب با تورم رشد هم نكرده و بنابراین اصلا بازدارنده نیست. در این زمینه ما داریم كار را با وزیر دادگستری و رییس قوه قضاییه و مجلس، پیگیری می‌كنیم كه مجازات مداخلات غیر مجاز در حوزه سلامت بازدارنده شود. آسیب‌های این بسیار زیادتر از قصور در حوزه پزشكی است.

لزوم اصلاح قانون در برخورد با پزشك‌نماها
رییس‌زاده گفت: بر این اساس گام اول اصلاح قانون بوده و آگاهی دادن به مردم نیز گام دوم است. انتظار داریم كه وقتی مردم به جایی برای اقدامات درمانی مراجعه می‌كنند. حتما مجوزهای مربوطه را ببینند و هوشیار باشند و بررسی كنند كه آیا این كلینیك یا مطب مجوز انجام چنین اقدام درمانی را دارد یا خیر و اگر مجوز دارد، تاریخش نگذشته باشد، تاریخ پروانه مطب، كلینیك و آزمایشگاه و ... نگذشته باشد و فردی كه می‌خواهد یك اقدام درمانی را انجام دهد، مجوز این كار را دارد یا خیر. بنابراین آگاهی دادن به مردم بسیار مهم است كه آسیب كمتری ببینند و حتما هم باید قانون اصلاح شود.

برای شكایت از پزشكانماها به كجا باید مراجعه كرد؟
وی گفت: در عین حال سازمان نظام پزشكی مرجع رسیدگی به شكایت از افراد عضو سازمان است. در زمینه افراد پزشك‌نما برای شكایت باید به دادسرا مراجعه شود. در مواردی هم كه مطرح شده دانشگاه‌های علوم پزشكی و سازمان نظام پزشكی اقدام و بررسی كردند، اما بازدارنده نیست و متاسفانه برخی از این افراد از جاهایی حمایت می‌شوند. بنابراین حتما باید به بحث اصلاح قانون و آگاهی دادن به مردم در این حوزه توجه شود.

سن بازنشستگی‌ پزشكان
رییس‌زاده در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان بازنشستگی پزشكان و همچنین انجام اعمال جراحی به نام یك پزشك معروف اما از سوی دستیار وی، گفت: زمان بازنشستگی پزشكان رشته به رشته متفاوت است. به عنوان مثال پزشكی كه می‌خواهد عمل جراحی حساسی مانند چشم را انجام دهد، نباید كوچكترین لرزش دستی داشته باشد، اما یك پزشك دیگر لزوما تنها در مطب ویزیت می‌كند، این دو باهم خیلی متفاوت است. از طرفی ممكن است فردی در سن 50 تا 60 سالگی هم باشد، اما به لحاظ جسمی صلاحیت كاری را نداشته باشد. بنابراین نمی‌توان در این زمینه یك عدد مطلق لحاظ كرد. به همین دلیل ما از انجمن‌های علمی خواسته‌ایم كه انجمن به انجمن و رشته به رشته تصمیم‌گیری كنند. در عین حال از جامعه جراحان خواستیم كه نظرشان را درباره جراحان هر رشته به صورت مكتوب ارائه دهند. بنابراین پیگیر موضوع هستیم.

به نام پزشك به كام دستیار!
وی افزود: اینكه كسی به عنوان دستیار پزشك و كنار پزشك كار كند، تخلف نیست، اما اگر دستیاری به نام یك پزشك كار كند، تخلف است. ما تعدادی پزشك‌نما داریم كه با حوزه‌های مربوطه وضعیت این موضوع را پیگیری می‌كنیم. مثلا فرد تكنیسین است و به نام یك جراح به صورت مستقل اقدام درمانی را انجام می‌دهد. این تخلف است و پیگیر آن هم هستیم، اما اگر پزشك ناظر باشد و كمك داشته باشد، موضوع روتینی بوده و تخلفی هم رخ نداده است. در حوزه پزشك‌نماها كشف هم به راحتی نیست. باید ناظر اتاق عمل در لحظه، وارد اتاق عمل شود تا متوجه شود كه یك پزشك نما دارد عملی را انجام می‌دهد و اثبات هم شود كه در آن لحظه پزشك اصلی نبوده است. این كار معاونت‌های درمان است و اگر گزارش كنند بررسی می‌شود. در این زمینه با دادسرای جرایم ویژه پزشكی هم جلساتی را داشتیم كه برخوردها با این موارد تشدید شود.

وی تاكید كرد: مردم می‌توانند قبل از مراجعه به پزشك، به سایت سازمان نظام پزشكی مراجعه كنند. نام اعضای سازمان نظام پزشكی با تاریخ پروانه مطب و رشته تخصصی‌اش در سایت قرار دارد و مشخص می‌شود كه پزشك عضو سازمان نظام پزشكی هست یا خیر.

انتهای پیام

دسترسی سریع