برخورد با گرانفروشی بلیت پروازهای عتبات

رییس سازمان هواپیمایی كشوری گفت: گرچه پروازهای خارجی مشمول قیمت‌گذاری نیستند اما با افزایش بی‌رویه قیمت و گرانفروشی بلیت پروازهای عتبات برخورد خواهیم كرد.

1401/04/06
|
09:50
|

به رادیو پیام از گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته برخی رسانه‌ها و مردم در فضای مجازی نسبت به افزایش بی‌رویه و گرانفروشی بلیت پروازهای عتبات عالیات منتشر شد و انتقادهای بسیاری در این زمینه مطرح شد. چرا كه برخی از ایرلاین‌ها بلیت هواپیما تهران-نجف-تهران را از حدود شش میلیون تومان تا بیش از 10 میلیون تومان در سایت‌های مختلف به فروش رساندند.

محمد محمدی بخش –رییس سازمان هواپیمایی كشوری- در گفت‌وگو با ایسنا درباره این موضوع اظهار كرد: گرانفروشی بلیت هواپیما را حتی در مسیرهای خارجی تایید نمی كنیم. اما در رصدهایی كه انجام دادیم بعضی از نرخ‌هایی كه اعلام شده، یافت نشد و اینطور كه برخی رسانه‌ها گفتند، نبود.

وی افزود: البته شاید این نرخ‌ها مربوط به تورهایی است كه شامل قیمت بلیت هواپیما و هزینه هتل یا امكانات دیگر باشد.

رییس سازمان هواپیمایی كشوری ادامه داد: مسلما با افزایش قیمت بیش از حد قیمت بلیت هواپیما و گرانفروشی آن برخورد می‌كنیم. همچنین برای پروازهای عتبات عالیات به ویژه در ایام اربعین برنامه خاصی داریم و نرخ‌های مشخصی تعیین خواهد شد كه آن را اطلاع رسانی می‌كنیم.

البته پیش از این نیز، حسن خوشخو -معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی كشوری- در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: پروازهای خارجی تابع قیمت‌گذاری نیستند چرا كه بازیگران دیگری مانند شركت‌های هواپیمایی خارجی در این سیستم وجود دارند و طبق نظام حقوق حمل و نقل هوایی نمی‌توان برای آن‌ها تعیین تكلیف كرد. بنابراین معمولا پروازهای خارجی با نرخ آزاد تعیین می‌شوند و اگر بخواهید نرخی تعیین كنید تنها به زیان ایرلاین‌های داخلی بوده و در این میان شركت‌های خارجی سود خواهند كرد.

وی اضافه كرد: البته پروازهای نجف برای ایرانی‌ها و سایر كشورهای اسلامی خارج از نظامات تعیین شده برنامه‌ریزی می‌شود چرا كه دارای ابعاد اعتقادی و دینی است. بنابراین همواره برنامه‌ریزی مشخصی به ویژه در زمان‌هایی مانند عید نوروز، محرم و اربعین انجام می‌شود تا نیاز و تقاضای سفر به عراق در این ایام تامین شود چرا كه اولویت نخست برای ما فراهم كردن بستری برای تامین تقاضای زائران در این ایام است.

معاون سازمان هواپیمایی كشوری گفت: در این زمینه هنوز ابهاماتی وجود دارد چرا كه اعلام شده امسال مرزهای زمینی باز خواهد شد و ممكن است نیازی به ویزا هم نباشد. بنابراین این مسئله تابع این است كه در این صورت چه تعداد از زائران با هواپیما به عراق سفر خواهند كرد.

دسترسی سریع