رئیسی: خط قرمز ما بی‌استناد سخن‌گفتن و رفتاركردن است

رئیس‌جمهور گفت: در دستگاه قضایی اعلام كرده بودم و در دستگاه اجرایی آن را دنبال می كنم كه خط قرمز ما بی‌استناد سخن گفتن و رفتار كردن است.

1401/04/06
|
12:32
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز دوشنبه (6 تیر) در همایش قوه قضاییه، اظهار داشت: هفته قوه قضاییه بر همكاران پر تلاش دستگاه قضایی مبارك باد و یاد شهدای هفتم تیر شهید مظلوم دكتر آیت الله بهشتی و به ویژه شهید قدوسی و لاجوردی گرامی می دارم و بر روح آنها درود می‌فرستم.

وی با اشاره به حادثه هفتم تیرماه، افزود: جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت جبهه انقلاب و نمادهای انقلاب را یا ترور شخص كند یا ترور شخصیت، كه در همان ابتدا این اتفاقات را رقم زدند.

رییس‌جمهور گفت: منافقین در دهه شصت افرادی را هم ترور شخصیتی كردند و هم ترور شخص. آنها در هر كجای این كشور توانستند چهره های سرشناس كشور را هم ترور شخصیتی كردند و هم ترور شخص كردند، یكی از همین افرادی كه هم ترور شخصیتی شد و هم ترور شخص شهید بهشتی بود كه بعد از ترور ایشان امام فرمودند كه فارغ از به شهادت رسیدن شهید بهشتی بنده برای مظلومیت این شهید ناراحت هستم.

رئیسی تصریح كرد: در این چهل سال هر كجا فتنه ای وجود داشته است جای پای نفاق را می توانیم مشاهده كنیم.

رئیس جمهور با اشاره به راه، مسیر و شخصیت شهید بهشتی بیان داشت: ابتدا باید این موارد ادامه پیدا كند همچنین ساختار سازی را از فكر شهید بهشتی و خبرگان اول داریم كه این ساختار و سازوكار را برای جریان ولایت در جای جای نظام ایجاد كردند و ما باید از این جهت قدردان آنها باشیم.

وی افزود: از عزیزان مسئول در قوه قضاییه تشكر می كنم كه به دنبال احقاق عدالت هستند و بسیاری در دستگاه قضایی بی نام و نشان برای تحقق عدالت در تلاش هستند. به ویژه از رئیس مجرب قوه قضاییه با سابقه 40 ساله كار قضایی تشكر می كنم كه گفتمان حفظ سرمایه اجتماعی و ارتقای آن ضمن مبارزه با فساد و گسترش عدالت را در دستور كار دارند.

رئیسی با اشاره به روایتی از امیرالمومنین(ع)، بیان داشت: امیر المومنین(ع) در این روایت بر عدل و سخاوت تاكید داشتند و آن را در راس امور می‌دانستند. جامعه را باید بر عدالت بنا كرد و سنگ زیربنای جامعه اسلامی بر عقلانیت، عدالت، معنویت و اخلاق است. روابط اجتماعی باید بر اساس عدالت تاسیس شود. در مجلس قانون عادلانه، در قضاوت، قانون و قضاوت عادلانه ملاك است.

رئیس جمهور با بیان اینكه امروز پیوست عدالت باید در دستور كار همه تصمیم گیری ها باشد و این امری ضروری است، گفت: باید دید چقدر به عدالت نزدیك شدیم یا خدای ناكرده از آن فاصله گرفتیم. هیچ موضوعی در فرهنگ دینی ما بعد از توحید، به گستردگی و فراگیری عدالت وجود ندارد. توحید و عدالت، بعثت و عدالت و... عدالت در اجرا، عدالت در سیاست و عدالت در همه حوزه ها امری فراگیر است.

رئیسی با بیان اینكه عدالت در قضا و داوری را یكی از جلوه های بسیار مهم عدالت است، تاكید كرد: سوال این است كه حق چیست؟ شناختن حق اولین گام و گرایش به حق، دومین گام و ایستادگی در راه حق سومین كام است و برخی حق را نمی‌شناسند و برخی علی رغم شناخت با گرایش های فردی و هوای نفس نمی توانند آن را اجرا كنند و همواره باید مراقب این آفت بود. همه باید مراقب این مسئله باشیم.رئیس جمهور با بیان اینكه تمام تصمیم گیری‌ها در كشور باید مبتنی بر كاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی و رشد هنجارهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه باشد، تاكید كرد: در این رابطه اقدامات پیشینی و پسینی وجود دارد. دستگاه های اجرایی باید قوانین و مقررات عادلانه، ضد فساد، ضدتبعیض را مورد توجه قرار دهند و اجرا كنند و دستگاه قضایی بر این روند نظارت كنند.

وی افزود: دستگاه قضایی باید از نظارت ناظران در بخش های نظارتی استقبال كند. ما دستگاه های نظارتی را كمك بزرگی در دستگاه اجرایی می‌دانیم. دستگاه های نظارتی باید پیش از بقیه در جریان مسائل قرار گیرند. باید به هوش باشیم كه مبادا این آسیب جامعه را گرفتار كند.

رئیسی با بیان اینكه اگر كسانی كه مرتكب فساد شدند و دستشان به فساد آلوده شده حتما قضاوت عادلانه آنها در جهت اجرای عدالت اثرگذار خواهد بود، گفت: امروز مسئولان در دستگاه های مختلف باید نسبت به وقوع فساد حساس باشند و این حساسیت، خودش می‌تواند پیشگیرانه باشد.

رئیس جمهور بیان داشت: در دستگاه قضایی اعلام كرده بودم و در دستگاه اجرایی آن را دنبال می كنم كه خط قرمز ما بی استناد سخن گفتن و رفتار كردن است. حتما كمك عزیزان نسبت به حفظ اموال و آبروی افراد، حفظ محیط زیست و مجموعه اقدامات، كمك بزرگی به دستگاه های اجرایی است.

وی ادامه داد: باید بدانیم رمز موفقیت ما در كشور انسجام همه نیروهایی است كه به نام انقلاب كار می كنند و همه ما تحت فرماندهی فرمانده كل قوا هستیم. ما در قوای سه گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه ها نشویم و حتما به متن خواهیم پرداخت. برخی گرفتار حاشیه‌ها شدند و عقب ماندگی رخ داد. تصمیم داریم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم.

رئیسی با تاكید بر اینكه باید به دنبال جبران عقب ماندگی ها بود، تصریح كرد: در این چند ماه در دولت ضمن امیدواری به آینده كشور شاهد عقب ماندگی هایی هستیم، دردها و رنج های مردم امروز شنیدنی است. عزیزان مجلس، قوه قضاییه و ما باید نسبت به پیشرفتِ عدالت تلاش كنیم. حق درجا زدن و توقف كردن نداریم و هیچ راهی جز تلاش برای پیشرفت نداریم.

رئیس جمهور گفت: ما در همه اقدامات خود، به خصوص آنجا كه مشاركت مردم بوده پیروز شده ایم. در تصمیم گیری ها و انجام كارها باید از مردم كمك بگیریم. قوه قضاییه برای پیشرفت باید به این امر توجه كند.

وی با اشاره به اینكه مشكلات و كمبودهایی در دستگاه قضایی وجود دارد، گفت: دولت تلاش می‌كند با اختصاص بودجه بخشی از این كمبودها را جبران كند. در دو مقطع با تخصیص اعتبارات در این راستا تلاش كردیم تا در دستگاه قضا برای جذب نیروی انسانی و پرداخت تسهیلات اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیسی با بیان اینكه تلاش ما به كار گیری نیروی كار با انگیزه و پرداخت به موقع هزینه ها بود، تاكید كرد: به دنبال تهیه منابع هستیم و هر چه بتوانیم منابع بیشتری تامین كنیم بهتر خواهد بود. ما هم به دنبال كاهش هزینه دادرسی و تحقق عدالت هستیم.

وی افزود: باید از دغدغه قضات و كاركنان بكاهیم تا تمام تلاش خود را برای احقاق عدالت انجام دهند. با دوستان دولت و مجلس به دنبال تحقق این امر هستیم. در سفرهای استانی كمبودهایی وجود دارد و در مصوبات استانی مورد توجه قرار می گیرند، تا گره دوستان باز شود. اصل كار، مسأله مسولیت مهم ما در اجرای عدالت و نشان دادن حقیقت آنها است.

رئیس‌جمهور گفت: امیدوارم هفته قوه قضاییه برای كشور و نظام گام بلندی برای ارتقا باشد. گاهی احساس می كنم ضمن كار دلتنگ بسیاری عزیزان می شوم اما به دلیل كثرت مسئولیت از برگزاری جلسات و دورهمی ها معذور هستم.

رئیسی در پایان بیان داشت: در هفته دولت بنا دارم جلساتی با مجلس و دستگاه قضایی داشته باشیم تا از نظرات آنها بهره مند شویم.

دسترسی سریع