افتخار ملی تولید واکسن ایرانی

دریافت دز اول واکسن ایرانی توسط رهبر انقلاب

1400/04/05
|
19:14

به گزارش سایت رادیو پیام، با دریافت دز اول واکسن توسط رهبر انقلاب؛ ایشان از جوانان ایرانی برای تولید واکسن تقدیر نموده و فرمودند:
«خیلی متشکرم از همه‌ی کسانی که تلاش کردند و دانش و تجربه‌ی علمی و عملی خودشان را به کار انداختند برای اینکه بتوانند کشور را برخوردار کنند از این امکان بزرگ و آبرو بخش، یعنی واکسن ضد کرونا.
به من اصرار می شد از مدتی پیش که از واکسن استفاده کنم؛ اولا مایل نبودم از واکسن غیرایرانی استفاده کنم. گفتم منتظر می‌مانیم تا ا‌ن‌شاءالله واکسن داخل کشور تولید شود و از واکسن خودمان استفاده کنیم. این افتخار ملی را به معنای واقعی کلمه پاس بداریم. بعد هم گفتم بالاخره مایلم در وقت خود یعنی آن وقتی که به حسب تقسیم طبیعی واکسن در کشور نوبت به ما می رسد در آن وقت واکسن بزنم»
همچنین ایشان نکنه مهمی رو گوشرد فرمودند: اسناد علمی تولید واکسن را هم فراهم کنید تا دنیا ببیند آنها را؛ هم اسناد علمی و هم مقاله هایی که باید نوشته شود.

حسن روحانی هم در این رابطه گفت: پلت فرم های مختلف واکسن دارند به نتیجه می رسند هم برکت و هم پاستور برای تزریق مجوز گرفته اند و پلتفروم های دیگه تا هفته های آینده به نتیجه می رسند و اسپوتیک داخلی هم به بازار می آید.
سخنگوی ستاد کرونا هم گفته: مردم به هیچ وجه نگران تزریق دز دوم واکسن نباشند؛ چرا که به اندازه کافی در کشور واکسن توزیع شده است. همه گروه‌های هدف تا پایان سال جاری واکسینه می‌شوند. گروه‌های هدف حداقل یک دز واکسن را دریافت خواهند کرد. علیرضا رییسی گفته همه افراد بالای 70 سال، دوز دوم واکسن را دریافت می‌کنند
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این باره گفته بازار دارویی کشور در ایام کرونا به خوبی مدیریت شد و در ماههای آینده به تدریج از واکسن‌های خارجی بی‌نیاز می‌شویم و حتی این امکان هست که در پاییز و زمستان واکسن ایرانی ضمن ثبت در سازمان جهانی بهداشت، به دنیا صادر شود.
رضا مستوفی مدیر شرکت داروسازی سازنده واکسن «اسپوتنیک وی» با بیان اینکه ماهانه 2 میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» در البرز تولید می شود گفته:
تولید این واکسن در کشور موجب شد که بتوانیم آنرا با قیمتی کمتر از یک پانزدهم بهای جهانی، به کادر درمان و مردم عزیز ارایه کنیم. ظرفیت تولید این واکسن در گروه دارویی اکتوور، 2 میلیون دوز در ماه خواهد بود.
و در آخر حسن روحانی در واکنش به حرف و حدیث‌ها درباره قیمت واکسن تولید داخلی گفته:
قیمت واکسن داخلی را وزارت بهداشت براساس هزینه‌ها و سود آن محاسبه می کند. جای خیلی دعوا و نزاع هم نیست که قیمت واکسن چقدر باشد. هنوز قیمت دقیقی برای واکسن داخلی مشخص نشده و قیمت واکسن خارجی نیز مختلف است و کمتر یا بیشتر از 10 دلار است. به جز واکسن برکت، وزارت بهداشت به واکسن پاستور هم مجوز تزریق داده است.

دسترسی سریع