سخت تر شدن سد کنکور

نحوه طراحی سوالات و برگزاری آزمون سراسری سال 1400 موجب اعتراض بسیاری از داوطلبان کنکور شد.

1400/04/16
|
12:13

به گزارش سایت رادیو پیام، نحوه طراحی سوالات و برگزاری آزمون سراسری سال 1400 موجب اعتراض بسیاری از داوطلبان کنکور شده است اما سازمان سنجش آموزش کشور می‌گوید سیستم انتخاب سوال در سازمان سنجش،‌ فرد محور نیست و چنانچه سوالات خارج از کتاب درسی باشد، بررسی و حذف می‌شود.
طراحی سئوالات غیراستاندارد ریاضی
در این حال به نظر بسیاری از مدرسان و خانواده ها، نوع طرح سوالات (غیر اسـتاندارد رشته ریاضـی) نشانه روشنی از دست‌درازی مافیای کنکور در این آزمون سرنوشت ساز زندگی جوانان بود.
مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: « کنکور 1400 در حالی برگزار شد که در طول دو سال تحصیلی گذشته دانش‌آموزان با بی‌سابقه ترین شرایط پاندمی کرونا مواجه بودند اما به‌نظر می‌رسد در سازمان سنجش و در میان طراحان سوالات کنکور خبری از این موضوع نبوده است.
در بیانیه مجمع فرهنگیان ایران اسلامی آمده است : در کنکور امسال به‌ویژه در دروسی مثل ریاضی، سوالات کنکور غیرهماهنگ با محتوی کتاب درسی بوده و سطح دشواری و آشفته بودن چینش سوالات به‌گونه‌ای بوده که عمده دانش‌آموزان را از ادامه پاسخگویی منصرف کرده است.»

ورود مجلس به نحوه برگزاری کنکور 1400
در پی اعتراض داوطلبان کنکور به نحوه طراحی سوالات آزمون سراسری؛ احمد نادری‌، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با اعلام اینکه نحوه برگزاری آزمون‌های سراسری در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : «قبلاً نسبت به برگزاری صحیح آزمون سراسری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، همچنین امنیت کنکور به وزارت علوم و سازمان سنجش تذکر داده بودیم »
رقم های نجومی در اقتصاد کنکور
براساس آمار، اقتصاد کنکور در ایران سالانه بالغ بر 10 تا 20 هزار میلیارد تومان است. در این شرایط ذینفعان از هر ابزاری قدرتی استفاده می کنند تا مانع برچیدن یا کم اثرشدن کنکور سراسری شوند.
سازمان سنجش و موضع خنثی در این باره
در این حال ابراهیم خدایی،‌ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد داوطلبان کنکور امسال نسبت به سال گذشته با کاهش 35 هزار نفری روبرو بوده و امید برای جذب در دانشگاه‌ها افزایش یافته است اما فرایند طراحی سوالات کنکور مورد اعتراض بسیاری از داوطلبان گروه‌های آزمایشی قرار گرفته است.
فاطمه زرین‌‌آمیزی،‌ سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور نیز درباره طراحی سوالات کنکور گفت: «در کنکور امسال از کل گروه‌های آزمایشی نزدیک 50 درس امتحان گرفته شده است و در 48 درس سوالات آزمون بین 10 تا 15 درصد ساده‌تر شده است اما درس ریاضی نسبت با سال گذشته دشوارتر بوده است.»
با این همه هنوز گفتگوها در اینباره ادامه دارد و سازمان سنجش برای اصلاح یا حذف سوالات غیر استاندارد در نتایج کنکور، اعلام قطعی نکرده است.
نتیجه نهایی کنکور سراسری سال 1400 تا اواخر شهریور ماه اعلام خواهد شد.

دسترسی سریع