سوگا (نخست وزیر ژاپن): واکسن های آلوده مدرنا تأثیر کمی بر عرضه واکسن در ژاپن دارند(؟)

با اعلام آلودگی واکسن مدرنا در ژاپن و بالا گرفتن خبرهای آن، سوال مهمی پیش آمد که؛ چطورکشوری مانند ژاپن متوجه این کار نشده است؟

1400/06/05
|
20:07

پس از رسوایی آلودگی واکسن های وارداتی مدرنا در ژاپن و با شکل گیری اخبار متفاوت و سوالات مطروحه پیرامون این مسئله تصمیم گرفتیم حدود روند واکسیناسیون در ژاپن را از خلال ترجمه یک خبر ( در رسانه های ژاپن ) مشهود نماییم تا نکات عینی و ملموس آن مشخص شود.
و اما متن ترجمه خبر:
نخست وزیر یوشیهیده سوگا روز پنجشنبه گفت: دولت تصمیم گرفته استفاده از 1.63 میلیون دوز واکسن مدرنا را تعلیق کند.
این تصمیمی است که به دنبال کشف مواد خارجی در یک گروه واکسن دیده شد، که تأثیر کمی بر برنامه های تولید واکسن ملی آن خواهد داشت.
سوگا به خبرنگاران گفت: "من گزارشی از وزارت بهداشت دریافت کرده ام که می گوید تأثیر زیادی بوجود نخواهد آمد، ولی من به وزارت بهداشت دستور داده ام که ایمنی در اولویت اول است.
با این وجود، این حادثه نقطه ضعف دیگری در راه سوگا برای تکمیل هر دو مرحله واکسیناسیون برای 80 درصد از همه استفاده کنندگان تا اوایل اکتبر است.
صبح امروز، وزارت بهداشت گفت که ماده خارجی در 39 ویال شناسایی شده است. همه آنها شماره قطعه 3004667 داشتند، که در هشت محل واکسیناسیون انبوه در پنج استان استان -آیچی ، ایباراکی ، گیفو ، سایتاما و توکیو- از 16 اوت بودند. این وزارتخانه تصمیم گرفته است که دیگر دوز از حدود 570،000 را استفاده نکند.
علاوه بر این ، استفاده از 1.06 میلیون دوز با شماره های 3004734 و 3004956 نیز به عنوان احتیاط، تعلیق شده است، زیرا آنها در همان زمان و در خط تولید همان در اسپانیا تولید می شدند. این تصمیم پس از مشورت دولت با شرکت داروسازی تاکدا ، که مسئول توزیع در ژاپن به نمایندگی ازمدرنا است، گرفته شد. برخی از ویالها با یکی از سه شماره قطعه معلق قبلاً استفاده شده اند و مشخص نیست که آیا شامل 39 ویال با ماده خارجی است یا خیر.

افرادی که واکسن مدرنا را دریافت کرده اند می توانند با مشاهده شماره قطعه ای که روی ثبت واکسیناسیون COVID-19 مهر شده است ، بررسی کنند که آیا یکی از ویال های مبتلا را دریافت کرده اند یا خیر. تاکدا گفت که در حال همکاری با وزارت بهداشت برای تهیه ویال های جایگزین برای به حداقل رساندن تأثیر بر روی واکسیناسیون است. بر اساس داده های دفتر کابینه ، تا روز سه شنبه ، 42.6 درصد از ساکنان کشور کاملاً واکسینه شده بودند.
ویال های آسیب دیده قبلاً به 863 مرکز واکسیناسیون در سراسر کشور تحویل داده شده بود.
دولت می گوید استفاده از آنها را متوقف کرده است و از کسانی که با این تعداد قرص عکس گرفته اند خواسته است در صورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی به پزشک مراجعه کنند.
کاتسونوبو کاتو ، دبیر کابینه پنجشنبه گفت هیچ گزارشی مبنی بر عدم سلامتی ناشی از دوزهای آلوده گزارش نشده است یا از مواد خارجی در دسته های دیگر واکسن مدرنا که در ژاپن توزیع شده است. دولت قرارداد 50 میلیون شات مدرنا را تا پایان ماه سپتامبر امضا کرده است.
تا کنون ، حدود 18 میلیون دوز مدرنا، عمدتا در مراکز واکسیناسیون که توسط دولت مرکزی و استانها اداره می شود ، مورد استفاده قرار گرفته است ، زیرا در ماه مه مورد تأیید وزارت بهداشت برای استفاده اضطراری قرار گرفت.
بر اساس داده های دفتر کابینه ، این میزان با 104 میلیون دوز فایزر و 1093 شات آسترازنکا که از روز سه شنبه انجام شده است ، مقایسه می شود. واکسن های RNA پیام رسان مدرنا و فایزر برای استفاده در ژاپن در افراد 12 سال به بالا مجاز شده است.
تاکدا گفت شرکت مدرنا در حال تحقیق درباره این موضوع است. کیودو نیوز گزارش داد که اعتقاد بر این است که اندازه مواد خارجی چند میلی متر است و ماهیت دقیق آنها مشخص نیست. بر اساس گزارش رسانه ها ، قطعات لاستیکی در دوزهای مدرنا در خارج از کشور پیدا شده است.
خبرگزاری کیودو به نقل از مدرنا می گوید: "تا به امروز ، هیچ مسئله ایمنی یا کارآمدی مشخص نشده است" ، و افزود که این شرکت آمریکایی "این موضوع را با دقت ارزیابی می کند و در حال حاضر اظهارنظر بیشتری در مورد علل اصلی ندارد."
در همین حال ، شرکت هواپیمایی ژاپن و شرکت هواپیمایی نیپون اعلام کردند که واکسیناسیون محل کار خود را روز پنجشنبه متوقف کردند ، زیرا منابع اختصاص یافته آنها شامل ویال هایی با تعداد قطعات آسیب دیده است.
وزارت دفاع روز پنجشنبه گفت که به او گفته شده است که استفاده از ویال های مربوطه مدرنا را متوقف کند. وی افزود که دوزهای آسیب دیده برای واکسیناسیون در مرکز واکسیناسیون انبوه نیروهای دفاع شخصی در اوزاکا بین 6 تا 20 اوت استفاده شده است. این مرکز قبل از استفاده از ویال ها هرگونه ناهنجاری را بررسی کرده است و می افزاید که تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر هرگونه حادثه ایمنی گزارش نشده است.
این وزارتخانه افزود که به مرکز واکسیناسیون انبوه SDK در توکیو ویال های آسیب دیده اختصاص داده نشده است.
(بررسی محتوای این خبر در خبر بعدی سایت رادیو پیام انجام خواهد شد)
سایت رادیو پیام

دسترسی سریع