خبر های کوتاه

گزیده اخبار روز ایران وجهان

1400/06/31
|
13:25

- واکنش آمریکا به تغییر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران
یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا درباره تغییر تیم مذاکره‌کننده ایران گفت: «اگر مذاکره کننده اصلی تغییر کند و ما همچنان نتوانیم با ایران گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم و آن‌ها با پارامترهای اساسی متفاوتی با آنچه ما مذاکره کردیم بیایند، به مشکل می‌خوریم».
این مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده افزود: «ما جدول زمانی نداریم ولی آماده‌ایم به میز مذاکره برگردیم اما گر آن‌ها نخواهند که به زودی به میز مذاکره بازگردند یا آنها بازگردند و موضع‌های ناسازگار با شرایط بگیرند بنابراین یعنی آن‌ها می‌خواهند برنامه هسته‌ای‌شان را ادامه دهند»
-----
- بررسی‌های آماری نشان می‌دهد از ابتدای هفته جاری تا روز گذشته روند ابتلا در سراسر ایران حدود 37 درصد افزایش یافته است که به گفته کارشناسان هشداری نسبت به آغاز یک پیک جدید در آینده نزدیک است.
مقایسه آخرین آمار ارائه شده وزارت بهداشت نشان می دهد : تا سه شنبه 30 شهریور نسبت به اولین روز هفته ، تعداد موارد ابتلای روزانه با رشدی معادل 36.7 درصد به عدد 17564 مورد رسیده و دوباره درحال نزدیک شدن به مرز 20 هزار مورد ابتلا در روز است .
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: 2 میلیون دز واکسن فایزر در یکی ـ دو ماه آینده از بلژیک وارد کشور می شود .
محمدی همچنین در خصوص پولی شدن داروهای مبتلایان به ام‌اس گفت :
داروهای بیماران ام‌اس مثل گذشته در پوشش تفاهم‌نامه پرداخت داروهای بیماران خاص است اما بر اساس سیاست وزارت بهداشت چون تعدادی از این داروها در داخل کشور تولید می‌شوند؛ فقط داروهای تولید داخل تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند در نتیجه اگر بیماران از این داروها استفاده کنند مثل سابق رایگان خواهد بود اما دریافت داروهای خارجی با مابه‌التفاوت محاسبه می‌شود.
-----
-انجمن قطعه‌سازان از طرح پیشنهادی آزادسازی قیمت‌ها به مدت 6 ماه خبر داد .
سخنگوی انجمن قطعه‌سازان در این باره گفت: در جلسه با معاون سازمان بازرسی پیشنهاد کردیم برای یک بار به صورت آزمایشی و به مدت 6 ماه، صنعت خودرو از قیمت‌گذاری معاف شود، اگر کاهش قیمت در بازار اتفاق نیفتاد روش دیگری را برای قیمت‌گذاری اجرا کنند.
بهنیا همچنین با بیان اینکه روزانه 1500 میلیارد تومان به زیان انباشته خودروسازان اضافه می‌شود، گفت : خودروسازان برای تکمیل خودروهای ناقص کف کارخانه نیازمند دریافت تسهیلات 14 هزار میلیارد تومانی هستند و تکمیل این خودروها تا نیمه آبان‌ماه، نیازمند رفع مشکل کمبود نقدینگی است.
بنابر اعلام خودرو سازان در حال حاضر 140 هزار دستگاه خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان به دلیل نقص در قطعات، دپو شده که 95 هزار دستگاه متعلق به ایران خودرو و 45 هزار دستگاه به سایپا اختصاص دارد.
------
-دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بر لزوم واکسیناسیون دانش آموزان تاکید کرد .
دکتر جماعتی گفت :واکسن عارضه جدی نداشته است و کمک می‌کند چرخه پاندمی کرونا در کشور شکسته شود و بچه‌ها به مدارس بازگردند.
وی افزود: واکسن کرونای افراد زیر 12 سال نیز تفاوتی با واکسن افراد 12 تا 18 سال ندارد تنها ممکن است میزان دوز دریافتی متفاوت باشد و در آینده در این خصوص هم تصمیم گیری می‌شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره روند کشوری بیماری کرونا افزود: تقریبا تا امروز نزدیک به 50 درصد کل جمعیت واکسن زدند و این یک رکورد در این مدت کوتاه است و از طرفی انتظار می‌رود با گسترش بیشتر واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی، دیگر شاهد پیکی مشابه با پیک پنجم کرونا با میزان بالای ابتلا و مرگ و میر نباشیم .
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درخصوص ورود جهش‌های جدید کرونا به کشور، تاکید کرد: هنوز گزارشی از جهش‌های جدید کرونا نداریم .
----
پهلوگیری 15 فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی/ 452 هزار تن روغن خوراکی وارد ایران شد
از ابتدای سال جاری تاکنون 452هزار تن روغن‌نباتی با 15 فروند کشتی از طریق بندر شهیدرجایی وارد کشور شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین گفت: در زمان حاضر 167 هزار تن روغن در مخازن این مجتمع موجود است که روزانه یک‌هزار و 680 تن از این کالای مصرفی و مورد نیاز کشور به‌وسیله 70 کامیون از بندر شهیدرجایی به کارخانجات و شرکت‌های فرآوری روغن‌نباتی در سراسر کشور ارسال می‌شود.

دسترسی سریع