از سرگیری دعوای چین وآمریکا بر سر تایوان

چین هشدارداد : بر سر تایوان هیچ سازشی نمی کنیم . احتیاط کنید ، سیگنال اشتباه ندهید .

1400/08/01
|
14:10
|

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت:
مساله تایوان صرفا امور داخلی چین است .
وانگ ونبین هشدارداد : هیچ کس نباید عزم ، اراده و توانایی مردم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم بگیرد . از آمریکا می خواهیم که به طورجدی از اصل و مقررات چین واحد که در سه اعلامیه مشترک چین و آمریکا به آن اشاره شده است، پیروی کند . روز گذشته جو بایدن رییس جمهوری آمریکا گفته بود : اگر چین به تایوان حمله کنه، واشنگتن از تایوان دفاع خواهد کرد.
آمریکا مدعی شده : تعهدش به تایوان به این کشوراجازه می ده تا برای توانمند سازی قابلیت های دفاعی تایوان، به آن سلاح نظامی بفروشه.
این اظهارات بایدن در تضاد با بیانیه های پیشین آمریکا در خصوص تایوان در سال گذشته است که گفته بود : سیاست ما در مقابل تایوان همان تعهدات امنیتی در مقابل کره جنوبی و ژاپن است.
امریکا همچنین در سال 1979 رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن ، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخته و روابط خودش با تایوان را قطع کرده بود اما با وجود تعهد رسمی به پکن، درسال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا مغایر با سیاست چین واحد به فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان اقدام کردند .
نیروی دریایی آمریکا هم چندین بار به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است .
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به تنش فزاینده در روابط چین و آمریکا این درگیری های لفظی و اختلافها را به دوران جنگ سرد بین آمریکا و شوروی سابق تشبیه کرد و تکرار آن را البته این بار بین چین- واشنگتن محتمل دانست.
یک روزنامه آلمانی هم نوشت : جنگ سرد میان پکن و واشنگتن "محتمل است .
برخی مقامات آمریکایی معتقدند :چین در حال تبدیل شدن به یک دشمن راهبردی بسیار بزرگتر از اتحاد جماهیر شوروی سابق است و یک تهدید تکنولوژیکی، نظامی و رقیبی اقتصادی برای واشنگتن بشمار می رود.

دسترسی سریع