گزیده اخبار روز

اخبار کوتاه روز

1400/08/05
|
07:49

-زاکانی: دامادم دستیار ویژه‌ام شده، ولی حقوق نمی‌گیرد
علیرضا زاکانی شهردار تهران که در رقابت‌های انتخاباتی 1400 نامزد ریاست جمهوری بود، طی حکمی حسین حیدری همسر دخترش مریم زاکانی را به سمت مشاور و دستیار ویژه شهردار در هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب کرده است. علیرضا زاکانی شهردار تهران، در حکمی حسین حیدری همسر دخترش مریم زاکانی را به سمت مشاور و دستیار ویژه شهردار در هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب کرده است. زاکانی پیشتر در مناظره‌های انتخاباتی در نقد فامیل سالاری نطق کرده بود. انتصاب داماد زاکانی در شهرداری تهران واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. مهدی چمران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در واکنش به انتصاب یکی از بستگان زاکانی به سمت مشاور ویژه شهردار گفت: من در جریان نبودم، اما شنیدم و می‌پرسم ببینم از چه قرار است. گویا براساس نسبت و این چیز‌ها نبوده، اما سوال می‌پرسم.

-بیش از2100 جایگاه عرضه سوخت وارد مدار شد
فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: بیش از 2100 جایگاه عرضه سوخت در کشور وارد مدار بهره برداری شده اند و قطعا دیگر جایگاه‌ها نیز یک به یک وارد مدار خواهند شد. سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه اولویت به مدار آمدن جایکاه‌های سوخت را جایگاه‌های بین شهری قرار داده ایم، گفت: هموطنان صبوری کنند، تا ساعاتی دیگر تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت وارد مدار می‌شوند.

-سند دوم شکست مسکن دولتی
دومین سند -این بار مکتوب- از شکست «طرح‌های دولتی خانه‌سازی» به‌عنوان درس عبرت برای سیاستگذار مسکن منتشر شد. دیوان محاسبات در گزارش رسمی با عنوان «پیشرفت ناچیز طرح‌های ملی مسکن» اعلام کرد: طرح «اقدام ملی مسکن» که سال 98 شروع شد، تاکنون 12درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح با تیراژ 400هزار واحد مسکونی در دولت قبل با هدف «تامین مسکن» خانوار‌های فاقد خانه استارت خورد؛ اما اکنون مشخص شده، این مدل خانه‌سازی -مداخله دولت در‌سازوکار بازار به جای حل مشکل بازار- 20 سال طول می‌کشد تا به سرانجام برسد. روند تغییرات متراژ آپارتمان‌های معامله شده در بازار مسکن پایتخت طی سه سال و نیم گذشته حاکی از وقوع یک زلزله طبقاتی تحت تاثیر تورم بی‌سابقه ملکی است. داده‌های مربوط به سهم گروه‌های متراژی از معاملات مسکن از ابتدای سال 97 تاکنون حاکی از این است که از ابتدای شروع دوره جهش قیمت مسکن تا مقطع فعلی که بازار داد و ستد ملکی در فاز پساجهش قرار دارد، نه تنها قدرت خرید طبقه متوسط و پایین تضعیف و سرکوب شد، بلکه حتی طبقات بالای درآمدی نیز از تورم بی‌سابقه ملکی آسیب دیدند.

-2 پیشنهاد شهرداری تهران درباره طرح ترافیک/ممنوعیت تردد شبانه در تهران اثر چندانی نداشته است
معاون حمل و نقل و ترافیک در این باره که آیا شهرداری تهران خواهان حذف ممنوعیت تردد شبانه در تهران است؟ گفت: ما در معاونت فکر می‌کنیم، ممنوعیت شبانه اثر چندانی نداشته، اما باید در این زمینه بحث شود.مجتبی شفیعی معاون شهردار تهران ،با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا تاکنون اولین بار است که ترافیک اینگونه جهش یافته است، گفت: متخصصان دلایل مختلفی را برای وضعیت ترافیک این روزهای تهران برشمردند و رفع برخی از محدودیت‌های کرونایی، واکسیناسیون گسترده که ترس مردم از رفت و آمدها را کاهش داده و فعال شدن برخی کاربری‌ها از جمله دلایل افزایش ترافیک است.

-پرسپولیس - نساجی، تقابل شکست ناپذیران
پرسپولیس در هفته دوم لیگ برتر در دیدار سخت به مصاف نساجی می‌رود و باید مقابل تیمی که در 5 بازی خارج از خانه شکست نخورده، به دنبال کسب سه امتیاز باشد.در هفته دوم لیگ برتر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار به پایان می‌رسد تا پرونده این هفته رقابت‌ها بسته شود. پرسپولیس در یکی از این دو دیدار در ورزشگاه آزادی میزبان نساجی است و فولاد در اراک مهمان آلومینیوم است.
-مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد/ احتمال جهش قیمت برنج در بازار خارجی
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت:وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی ثبت سفارش برنج تصمیم بگیرد که هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص در وزارتخانه مذکور نیست و به واردکنندگان نیز اعلام نشده است.روز گذشته عباس تابش، معاون وزیر صمت اعلام کرد با توجه به ضرورت تامین نیاز کشور و تنظیم بازار آن و طی هماهنگی‌های انجام شده، ثبت سفارش برنج شروع شد و در این ارتباط واردکنندگان می‌توانند اقدام کنند.

-بازگشایی مدارس متوسطه دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر/ تکلیف حضور ابتدایی‌ها در مدارس
به گفته سرپرست وزارت آموزش وپرورش علیرضا کاظمی:در مصوبه ستادملی کرونا گفته شده که مدارس متوسطه اول از اول آذر و مدارس متوسطه دوم از 15 آبان بازگشایی می شوند که هیچ منافاتی با الگوی ما ندارد. قول می‌دهیم مدارس از نیمه آبان تا اول آذر بازگشایی شوند و تفاوت بین 10 روز و 5 روز و یک هفته مهم نیست و مدیران ما آمادگی بازگشایی مدارس را دارند.
کاظمی درباره وضعیت بازگشایی مدارس ابتدایی نیز اینگونه توضیح داد:نامه‌ای خدمت رئیس‌جمهور تقدیم کردیم و ایشان دستور بررسی داده است. تابع سیاست‌های کرونا هستیم. نظرات کارشناسی خودمان را ارائه می‌دهیم. دغدغه‌های خود را درباره عدم بازگشایی اعلام کرده و می‌کنیم و اصرار بر بازگشایی مدارس داریم، اما اگر ستادملی کرونا تشخیص دهد که کماکان ابتداییها باید آموزش را در فضای مجازی ادامه دهند، تابع سیاست‌های ستاد ملی کرونا هستیم.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا حضور در مدرسه اختیاری است؟ گفت: حضور دانش‌آموز در فضای تعلیم‌وتربیت در شرایط عادی هم اینگونه است که نمی‌توانیم والدین را مجبور کنیم فرزندشان را به مدرسه بفرستند. ما مدارس را در چارچوب الگوی طراحی شده باز می‌کنیم و با دانش‌آموز همان رفتاری را داریم که در ایام حضور داشتیم. اگر دانش‌آموزی در مدرسه حضور نیابد قطعا غیبت می‌خورد. بخشی از درس‌ها حضوری و بخشی مجازی ارائه می‌شود و آن کسی که حضور نیابد برایش غیبت محسوب و از بخشی از درس‌ها محروم می‌ماند.

دسترسی سریع